Connect with us

Alba

158 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore, în România. Peste un milion de pacienți, declarați vindecați

Published

on



În ultimele 24 de ore, în România au fost înregistrate 158 de noi cazuri de COVID-19. De asemenea, la ora actuală, de la începutul pandemiei în România, sunt declarați vindecați 1.039.173 de pacienți care au avut virusul. 

Până astăzi, 30.276 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.05.2021 (10:00) – 30.05.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 de decese (18 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Giurgiu, Ialomița, Mehedinți, Neamț, Prahova,  Sibiu, Timiș, Tulcea, Vâlcea și Municipiul București.

7 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna august a anului 2020, 1 în septembrie 2020, 2 în noiembrie 2020, 1 în luna martie 2021 și 2 în luna aprilie a acestui an, în județele Bacău și Neamț.

Dintre cele 29 de decese, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

FOTO: Gala Colindului Tradițional din județul Alba, concert tradițional de colinde, la Alba Iulia

Published

on

În seara de miercuri, 17 decembrie 2025, a avut loc o ediție cu miză culturală majoră a Concertului Tradițional de Colinde – Gala Colindului Tradițional din Județul Alba, un eveniment despre care se poate vorbi, după două decenii de continuitate, ca despre o instituție culturală în sine: reper artistic pentru comunitate, exercițiu de memorie colectivă și, în același timp, probă de maturitate artistică.

Faptul că…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Statul a început plata bonificațiilor de 3% pentru firmele care și-au plătit la timp impozitele. Anunțul făcut de Florin Roman

Published

on

Deputatul PNL de Alba, Florin Roman, a anunțat vineri că Ministerul Finanțelor a început plata bonificațiilor de 3% pentru firmele care și-au plătit la timp impozitele.

„Mai bine mai târziu, decât niciodată. Ministrul liberal al Finanțelor, Alexandru Nazare, pune în aplicare un amendament pe care l-am transformat în litera de lege: bonificația de 3% pentru firmele bune platnice, care și-au plătit birurile către stat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Comunicat PSD: ”Crăciun ca-n Alba”. Echipe din județ se întrec în prepararea tradițională a porcului. Bucatele, degustate gratuit

Published

on

Echipe de măcelari, bucătari și păstrători ai obiceiurilor de Crăciun se întrec, sâmbătă, la Alba Iulia într-un eveniment inedit care promovează gastronomia și tradițiile românești specifice sărbătorii Crăciunului.

Evenimentul „Crăciun ca-n Alba. Tradiție și bun gust” va avea loc sâmbătă, 20 decembrie, începând cu ora 12.00, în parcarea Restaurantului „Hanul dintre Sălcii”, la ieșirea din Alba Iulia…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Vremea până în 19 ianuarie. Condiții meteo de Crăciun, Anul Nou și prima minivacanță din 2026. Prognoza ANM pe 4 săptămâni

Published

on

Vremea până în 19 ianuarie. Meteorologii anunță diferențe de temperatură de la o regiune la alta, în perioada următoare. Maximele vor fi apropiate de cele normale pentru acest sezon în centru, dar vor fi mai ridicate în vest.

Săptămâna viitoare începe cu temperaturi de 4-5 grade în centru și est, 6-7 grade în sud și nord și 9 grade în vest. Minimele vor varia între -1 grad și 2 grade.

Vremea de Crăciun 2025

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading