Connect with us

Alba

Achizițiile de laptopuri, tablete și computere la nivel mondial au ajuns la nivelul record înregistrat în 2007

Published

on



Achiziţiile de laptopuri şi de computere desktop la nivel mondial au urcat în 2020 la un nivel care nu a mai fost atins din 2007, când a debutat iPhone.

Acest lucru se întâmplă în contextul pandemiei de coronavirus și a muncii de acasă.

Învăţarea şi munca de la distanţă au revigorat piaţa computerelor în timpul pandemiei coronavirusului, reducând vânzările de smartphone-uri şi stimulând în acelaşi timp interesul pentru dispozitivele mai mari, care în ultimul deceniu s-au aflat în urma dispozitivelor iPhone şi a celor cu sistemul Android, potrivit Universul.net.

Livrările globale anuale de PC-uri, care includ laptopuri şi desktopuri, au depăşit aproximativ 300 de milioane în 2008, dar scăzuseră în ultimul timp la 250 de milioane. Puţini se aşteptau la o redresare.

Dar unii analişti se aşteaptă în prezent ca 2020 se se încheie cu vânzări de aproximativ 300 de milioane de dispozitive, în creştere cu aproximativ 15% faţă de acum un an.

Tabletele înregistrează o creştere şi mai rapidă.

Până la sfârşitul anului 2021, numărul computerelor şi tabletelor instalate va ajunge la 1,77 miliarde, în creştere de la 1,64 miliarde în 2019, potrivit companiei de cercetare Canalys.

Surse: universul.net, news.ro

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Concursul de lectură pentru clasele I-IV „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor!”, la Sebeș. Detalii despre înscrieri

Published

on

Copiii descoperă bucuria lecturii la Sebeș. Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș organizează Concursul de lectură pentru clasele I-IV – „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor!”, ediția a III-a, din cadrul Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, Sebeș, 2026.

Festivalul „Lucian Blaga” constituie un reper cultural de prestigiu, prin care…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Semnele care arată că ar trebui să îți schimbi locul de muncă și pe care nu este bine să le ignori

Published

on

Semnele care arată că ar trebui să îți schimbi locul de muncă: Specialiștii spun că lipsa motivației, stagnarea profesională și mediul toxic de lucru sunt elemente care nu ar trebui ignorate.

De la începutul lunii și până acum au fost înregistrate în România un milion de aplicări, nivel cu aproape 15% mai mare decât în luna ianuarie a anului trecut.

Candidații din segmentul entry – level sunt cei care au cea mai…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

WhatsApp lansează un nou mod de „blocare”: utilizatorii, protejați de atacurile cibernetice avansate. Ce presupune noua funcție

Published

on

WhatsApp lansează un nou mod de „blocare”, destinat utilizatorilor care ar putea fi vizați de atacuri cibernetice avansate.

Meta, compania mamă a WhatsApp, afirmă că funcția va fi lansată treptat în următoarele săptămâni, notează Daily Mail.

Odată activat, modul lockdown blochează atașamentele și fișierele media de la persoane necunoscute și dezactivează automat toate apelurile primite de la persoane care nu se…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Bărbat din Baia de Arieș, trimis în judecată pentru ultraj. A amenințat cu moartea doi polițiști. Ce ”cuvinte grele le-a aruncat”

Published

on

Un bărbat din Baia de Arieș va fi judecat de magistrații Judecătoriei Câmpeni pentru ultraj, după ce a amenințat cu moartea doi polițiști. Dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară în data de 28 ianuarie 2026. 

Fapta a fost comisă de bărbat în data de 27 noiembrie 2024. Cei doi polițiști au intervenit în urma unui apel la 112 făcut de soția inculpatului. Acesta era nervos, a distrus…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading