Alba
Alba Iulia se transformă în cea mai mare sală de sport, în aer liber, în weekend: Ateliere sportive și competiții pentru copii
Cel mai mare festival dedicat promovării sportului de masă ajunge în weekend la Alba Iulia. Evenimentul are loc între 21 și 22 mai, în Latura de Vest a cetății Alba Carolina. Accesul și participarea sunt gratuite.
Împreună cu partenerii locali de organizare, Asociația Smile și Direcţia Județeană pentru Sport și Tineret Alba, organizatorii au pregătit jocuri și activități, demonstrații sportive, dansuri și arte marțiale, concursuri pentru gașca de prieteni și pentru întreaga familie, terenuri de badminton, minifotbal și volei, panou de escaladă, precum și workshopuri cu experți în sport și nutriție.
În Alba Iulia, programul celor 2 zile de festival Bucurie în Mișcare este următorul:
SÂMBĂTĂ, 21 MAI -SCENĂ
10:00 Warm Up – Bucurie în Mișcare
10:30 Baby Basket LPS- Alba Iulia
12:00 I-Magic – Animație copii
12:30 Reprezentație Revolution Academy
13:00 Tabere Emanoil – Socioanimație și competiție
14:30 Antrenament funcțional alături de Marius Bucur
15:00 Tir cu arcul, Ambasador Incze Arpad
15:30 Wish Dance Step reprezentație de dans și atelier
16:30 Kangoo Jumps – Sărituri pe ghete
17:30 Moving Arts Company – Dans și Flashmob (salsa și bachata)
18:00 Corul Theotokos
ATELIERE
11:00…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Doi pacienți tineri, internați la Spitalul Județean din Alba Iulia, au nevoie de sânge. Apel de la Centrul de Transfuzie Sanguină
Doi pacienți tineri, internați la Spitalul Județean din Alba Iulia, au nevoie de sânge. Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face apel la comunitate pentru a-i sprijini prin donări de sânge.
”Doi pacienți tineri, internați la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia cu boli grave, au nevoie de sânge și trombocite grupa O pozitiv.
De asemenea, este nevoie si de O negativ, pentru pacienți cu afectiuni oncologice. Vă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un bărbat din Cugir a fost amendat de Poliția Locală după ce și-a lăsat animalele la păscut, nesupravegheate. Cele patru vaci au ajuns să consume iarba plantată pe bani publici, pe un sens giratoriu amenajat în oraș.
Situația a fost semnalată de Poliția Locală Cugir.
Duminică, 2 februarie 2025, la ora 15:30, polițiștii locali din cadrul Compartimentului Ordine și Liniște publică, Circulația pe Drumurile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Sute de persoane și autoturisme, verificate de polițiștii din Alba, în weekend. Au folosit aplicația eDAC
Polițiștii și jandarmii din județul Alba au verificat în weekend sute de persoane și autoturisme, prin intermediul aplicației eDAC.
În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 645 de verificări de persoane și 426 de verificări de autovehicule, au transmis reprezentanții IPJ Alba.
Motivul a fost legat de combaterea faptelor ilegale.
Au fost constatate 162 de abateri…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Arsenie Boca va fi canonizat alături de alți 15 sfinți români. 4 februarie: Centenarul Patriarhiei Române. Programul evenimentelor
Arsenie Boca va fi canonizat alături de alți 15 sfinți români: Proclamarea canonizării celor 16 cuvioși și mărturisitori români are loc marți, 4 februarie, când Biserica Ortodoxă Română aniversează un secol de la recunoașterea statutului de Patriarhie.
Evenimentele liturgice de la Catedrala Patriarhală, prilejuite de aniversarea Centenarului Patriarhiei Române se vor desfășura conform următorului program:
În…
Citește mai mult pe Alba24.ro