Connect with us

Cluj

ANALIZĂ. Radu Georgescu: Cursul euro a SCĂZUT cu mai mult de jumătate de ban

Publicat


Leul a profitat la jumătatea săptămânii revenirea apetitului pentru risc urmare a declarațiilor făcute marți seară la Washington de președintele Rezervei Federale, Jerome Powell.

Președintele Fed a afirmat că în ciuda faptului că „inflația începe să scadă” banca centrală americană nu va renunța la înăsprirea politicii sale monetare, dar a lăsat de înțeles că nivelul lunar al majorărilor de dobândă va fi mai de dimensiuni mai mici.

Cursul euro a scăzut miercuri de la 4,9022 la 4,8962 lei, în timp ce tranzacțiile se realizau în culoarul 4,894 – 4,903 lei.

Tendința de scădere a indicilor ROBID și ROBOR s-a temperat la…

Citește mai mult pe Cluj24


Dacă ți-a plăcut articolul:


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

Americanul recalcitrant care și-a SECHESTRAT, duminică, soția în Cluj-Napoca este INTERNAT la Psihiatrie III, secția Toxicomani

Publicat

În cursul zilei de duminică, 19 martie, poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie de 27 de ani din Cluj-Napoca ar fi fost agresată și sechestrată de către soțul ei, un american de 30 de ani. În cele din urmă, acesta ar fi fost scos cu forța de către luptătorii SAS, din casa unde s-a baricadat.

Citește și: VIDEO. Clujeancă de 27 de ani, SECHESTRATĂ de soț. Aceasta a fost AGRESATĂ fizic. Luptătorii SAS au intervenit în FORȚĂ

Augustin Roger Hirth a fost internat involuntar în perioada 12.03-17.03.2023 în Clinica Psihiatrie III – Compartimentul Toxicomani a SCJU Cluj și a părăsit spitalul cu starea ameliorată și recomandări…

Citește mai mult pe Cluj24

Citește mai departe

Cluj

Poethron, maratonul poeziei vine la Cluj. 5 zile de lecturi, dezbateri, ateliere și multe altele. Vezi programul complet

Publicat

Cu ocazia Zilei Internaționale a Poeziei din 21 martie, Librăria VED invită clujenii să a parte la o serie de evenimente dedicate tendinței de autodepășire a sinelui și de (re)inventare continuă, în care atenția va fi focalizată pe tineri poeți debutanți, dar și pe cei cu lucrări încă nepublicate din comunitatea locală de poezie clujeană.

„Se spune că poezia este inefabilă. Cioran a scris la un moment dat, în 1943, că: <<trebuie să te îneci în inefabil și să ieși din el cu toate conceptele făcute țăndări. Pentru a înțelege totul, pentru tine însuți.>>

Lirica post-postmodernismului și metamodernismului (cât și surorile lor și…

Citește mai mult pe Cluj24

Citește mai departe

Cluj

SCANDAL la meciul U-BT Cluj-Napoca-CSM Oradea. Un jucător a sărit la BĂTAIE cu o rangă. S-a ales cu dosar PENAL

Publicat

U-BT Cluj-Napoca a jucat, sâmbătă, cu CSM Oradea, meci pierdut cu 74 la 82. Karel Guzman, aruncătorul lui U-BT Cluj, s-a ales cu dosar penal, după un scandal cu adversarii, scrie GSP.

Punctul culminant a fost atins în sfertul al doilea, când Karel Guzman a fost eliminat, pentru un comportament nesportiv. Jucătorul clujenilor a sărit la bătaie, după o dispută cu Nikola Markovic, nu a putut fi oprit de nimeni.

Conform ebihoreanul.ro, a fost oprit cu greu de către colegi și agenții de pază, iar jandarmii i-au deschis dosar penal.

„Jucătorul, după ce a părăsit suprafața de joc, a avut un comportament violent, ca urmare a unor apostrofări ale…

Citește mai mult pe Cluj24

Citește mai departe

Cluj

Simone Scuffet (CFR Cluj): Am fost și norocoși, și GHINIONIȘTI în acest meci

Publicat

După meciul dintre CFR Cluj și Rapid de duminică seara, încheiat egal, 2-2, Simone Scuffet, portarul campioanei, a fost printre fotbaliștii care s-au remarcat. A încasat două goluri, dar a mai scos cel puțin alte două. În plus, a avut și șansă la ocaziile monumentale irosite de Costache, Ioniță și Dugandzic. Costache a dat pe lângă poartă, Ioniță a luftat, Dugandzic s-a împiedicat și a fost blocat de Braun, scrie GSP.

La finalul partidei, portarul italian i-a avertizat pe coechipierii săi, care au ieșit foarte afectați de la vestiare după remiza cu giuleștenii. Nu a fost deloc mulțumit de scutul defensiv din fața lui, detaliu scos în…

Citește mai mult pe Cluj24

Citește mai departe