Eveniment
AP cere ministrului Sănătăţii date privind activitatea laboratoarelor specializate în servicii de testare HIV la nivel naţional

Avocatul Poporului (AP) a solicitat ministrului Sănătăţii, Nelu Tătaru, date privind activitatea şi gradul de încărcare a laboratoarelor specializate în servicii de testare HIV la nivel naţional.
Potrivit solicitării postate, marţi, pe site-ul AP, instituţia mai cere să i se comunice: numărul statistic al solicitărilor adresate în intervalul aprilie-noiembrie; dificultăţi practice şi/sau metodologice semnalate din teritoriu şi în Bucureşti privind consilierea post testare HIV a persoanelor cu testul ELSA pozitiv, în finanţarea şi asigurarea transportului probei Wester Blot la INCC Bucureşti din aprilie până în prezent; dificultăţi privind trimiterea pacienţilor cu infecţie HIV către secţiile de boli infecţioase a unităţilor medicale în intervalul aprilie – noiembrie.
AP, prin Biroul Teritorial Piteşti, s-a sesizat din oficiu, după ce pe 3 decembrie mai multe site-uri ale mass-media centrale au transmis ştiri cu privire la situaţia persoanelor infectate cu HIV a căror viaţă riscă să fie pusă în pericol dacă nu sunt testate cât mai repede după infectare şi nu se introduce tratamentul antiretrovial.
În cadrul unei dezbateri online organizate de un grup media directorul executiv al UNOPA a vorbit despre dificultăţile întâmpinate de pacienţii cu HIV, în contextul în care spitalele de boli infecţioase au fost transformate în spitale de primă linie COVID-19. AGERPRES/(AS – autor: Iulia Carciog, editor: Karina Olteanu, editor online: Andreea Preda)
Citeşte şi:
* AP a formulat excepţie de neconstituţionalitate pe unele prevederi din Legea pentru combaterea spălării banilor
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Cluj
Transplant renal complex la ICUTR Cluj-Napoca. Un băiat de 9 ani a primit un rinichi de la mamă

Trei transplanturi renale au fost realizate la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal (ICUTR) Cluj-Napoca în ultimele 48 de ore, inclusiv un caz pediatric de o complexitate ridicată.
”În ultimele 48 de ore,…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Copiii, invitați să se înscrie ca tineri recruți pentru un spectacol Legiunea a XIII-a Gemina la Noaptea Muzeelor în Alba Iulia

Centrul Cultural „Palatul Principilor” din Alba Iulia, prin Muzeul Principia organizează un spectacol la Noaptea Muzeelor în Alba Iulia, în 17 mai, de la ora 20.00. Cu această ocazie, se va crea o mini-legiune romană de copii.
Aceasta va defila și va face o reprezentație unică, în inima Cetății Alba Carolina, transmit organizatorii.
Vezi și 17 mai: Noaptea Muzeelor 2025 va fi organizată la Muzeul Național al Unirii…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Nu este o noutate faptul că Cluj-Napoca este cel mai scump oraș din România. Lună de lună au fost atinse noi recorduri pe plan local, iar unele dintre proprietățile scoase în piață au ajuns deja să aibă costuri atât de…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
UPDATE VIDEO ȘTIREA TA: Trafic blocat la ieșirea de pe autostrada A1 spre Deva. Autobetonieră defectă pe carosabil

Traficul rutier a fost blocat vineri după amiaza, la ieșirea de pe autostrada A1 Sebeș-Deva, la a doua bretea spre Deva. În zonă s-au format coloane de mașini pe mai mulți kilometri. Situația a fost semnalată de un cititor Alba24.
Cauza a fost o autobetonieră care s-a defectat pe bretea, în zona giratoriului.
La fața locului sunt și echipaje de Poliție.
Blocajul în trafic a fost semnalat în zona Șoimuș.
Citește mai mult pe Alba24.ro