Alba
Atenționările Poliției Alba pentru șoferi. Traficul rutier din județ, monitorizat cu aparate radar prin sistemul e-Sigur. Locații
Polițiștii rutieri vor acționa sâmbătă, 13 septembrie 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Potrivit IPJ Alba, sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile. Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Joi, 5 februarie: Acces gratuit pentru vizitatorii Palatului Principilor din Alba Iulia, la doi ani de la inaugurare
Vizitatorii au acces gratuit la Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia, joi, 5 februarie, cu ocazia aniversării a doi ani de la inaugurare.
„La doi ani de la inaugurare, ne bucurăm că Palatul Principilor Transilvaniei s-a consolidat ca reper cultural și turistic, atât la nivel național, cât și internațional.
Mulțumim publicului și partenerilor care au fost alături de noi într-un an definitoriu pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
FOTO ȘTIREA TA: Părinți nevoiți să „înoate” în noroi pentru a-și duce copiii la grădiniță, la Teiuș. „Condiții ca în Evul Mediu”
Părinții care își duc copiii la o grădiniță din Teiuș se confruntă zilnic cu o situație dificilă: pentru a-și lăsa sau prelua micuții, trebuie să circule pe un drum îngropat în noroi.
Strada Horea din localitate a devenit aproape impracticabilă din cauza lucrărilor de reabilitare, combinate cu condițiile meteo din ultima perioadă.

Ironia situației este că, înainte de începerea lucrărilor, strada arăta…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Profesori din Alba, participă la protestele din fața Guvernului. Sindicaliștii, nemulțumiți de măsurile Executivului
Mai mulți profesori din Alba sunt prezenți miercuri, 4 februarie, la protestele organizate în fața Guvernului României. Este vorba despre un protest organizat de mai multe grupuri sindicale din mediul educațional.
Protestul a fost organizat de membrii Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federației Naționale Sindicale „Alma Mater”.
Din Alba sunt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Circ în partidul lui Gavrilă. Se încearcă schimbarea numelui grupului Parlamentar. Printre conspiraționiști, un deputat din Alba
Mai mulți parlamentari care au demisionat din partidul condus de Ana Maria Gavrilă (POT) au cerut schimbarea numelului grupului parlamentar de la Camera Deputaților. Mai exact grupul parlamentar să nu se mai numească POT, ci ”Uniți pentru România”.
Mai exact, în 2025 mai mulți deputați care au ajuns în Parlamentul României, alături de Gavrilă, și-au dat demisia din partid. Printre ei și Gheorge Pîclișan, de loc…
Citește mai mult pe Alba24.ro
