Eveniment
Atletul Abdalelah Haroun a murit la doar 24 de ani. Alerga pentru Qatar
Sprinterul Abdalelah Haroun născut în Sudan, avea doar 24 de ani și reprezenta Qatar. El a decedat într-un accident de circulație. Haroun a concurat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
Anunţul decesului a fost făcut de Comitetul Olimpic din Qatar.
„Sprinterul echipei Qatar şi medaliatul cu bronz mondial la 400m Abdalelah Haroun a murit astăzi”, a transmis comitetului sâmbătă pe reţelele de socializare.
Alergătorul născut în Sudan a reprezentat pentru prima dată Qatarul în Campionatele Atletice Asiatice şi Arabe din 2015, devenind campion mondial la 400 metri în 2016.
A alergat la Jocurile Olimpice de la Rio în acelaşi an, ajungând în semifinale şi a câştigat argintul la Campionatele mondiale IAAFF din 2016 din Portland, Oregon.
La Campionatele…
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Schimbări fiscale de la 1 ianuarie 2026: Impozit crescut pe dividende, reguli noi la microîntreprinderi și digitalizare extinsă
Schimbări fiscale de la 1 ianuarie 2026: crește impozitul pe dividende, se introduc reguli noi pentru microîntreprinderi și va fi utilizată o digitalizare extinsă.
Începând cu 1 ianuarie 2026, vor intra în vigoare mai multe modificări fiscale deja adoptate prin lege, care vor avea un impact semnificativ asupra mediului de afaceri.
Noile prevederi vor influența modul în care firmele își planifică bugetele, gestionează…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Finanțare pentru procesarea alimentelor românești: Poți să îți iei inclusiv rulotă alimentară. Condiții de eligibilitate
Ministerul Agriculturii a deschis o nouă sesiune pentru depunerea cererilor de finanțare prin intervenția DR-23 – Investiții pentru procesarea și marketingul produselor agricole, a anunțat ministrul Florin Barbu.
Potrivit acestuia, aproape 165 de milioane de euro vor fi alocate pentru extinderea și modernizarea unităților de procesare, în special în sectoare precum panificația, morăritul, patiseria, cofetăria, producția…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
Fostul judecător clujean Cristi Danileț o „îngenunchează” pe Lia Savonea. Câștigă la CEDO procesul „postărilor” pe Facebook
Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului i-a dat câștig de cauză fostului judecător clujean Cristi Danileț, în procesul pe care acesta l-a intentat…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Categoriile de români care vor beneficia de reduceri la transport în 2026. Condiții obligatorii
Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență prin care prelungește termenele pentru menținerea facilităților de transport în 2026.
Este vorba despre anumite categorii de persoane, care trebuie să îndeplinească condiții clare pentru a putea beneficia de tarife mai mici.
Așadar, Guvernul prelungește până la 31 decembrie 2026 termenele necesare menținerii facilităților de transport pentru:
- veteranii de război,…
Citește mai mult pe Alba24.ro



