Connect with us

Eveniment

Bilanțul ploilor torențiale: 25 de localități din 14 judeţe au fost afectate. Numai în Bucureşti, 43 de mașini au fost avariate de copacii căzuți

Published

on



Un număr de 25 de localităţi din 14 judeţe şi Capitala au fost afectate în ultimele 24 de ore de fenomenele hidrometeorologice.

Potrivit Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, s-a intervenit în Bucureşti şi în judeţele Argeş, Bihor, Brăila, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Giurgiu, Hunedoara, Ilfov, Prahova, Satu Mare, Teleorman şi Timiş pentru evacuarea apei din 21 curţi, 10 beciuri, de pe două străzi, precum şi pentru degajarea a 197 copaci de pe carosabil şi 47 elemente de construcţie, fiind avariate 74 de autoturisme.

CITEȘTE ȘI: FOTO/ VIDEO: Familie cu 4 copii, evacuată din calea apelor, în Bihor. Cod ROȘU de inundații

Totodată, în localitatea Cociuba Mică din judeţul Bihor, preventiv, au fost evacuate/autoevacuate la rude 30 de persoane. În prezent, 24 dintre persoane s-au întors la locuinţe, iar şase au rămas la rude.

Traficul feroviar a fost temporar blocat pe magistrala CFR 300 Bucureşti – Braşov, pe raza localităţii Floreşti, din cauza unui copac căzut peste calea ferată.

Traficul rutier a fost blocat pe un drum naţional (DN76/BH) şi un drum comunal (DC 97/BH). De asemenea, a fost temporar afectat traficul pe un drum naţional (DN7/HD) şi trei drumuri judeţene (DJ 763, DJ 768B/BH şi DJ 675/GJ).

Bilanțul ploilor torențiale. Locuitorii, avertizați prin mesaje RO-ALERT

Au fost trimise şase mesaje de informare a populaţiei prin sistemul RO-ALERT, în contextul avertizărilor hidrometeorologice emise la nivelul a cinci judeţe – Alba, Arad, Bihor, Cluj şi Hunedoara.

Județe afectate

* Bucureşti – în Capitală s-a intervenit pentru înlăturarea a 43 elemente de construcţie aflate în pericol de cădere şi pentru degajarea a 159 copaci de pe carosabil, a cinci stâlpi de electricitate/telefonie, fiind avariate 43 de autoturisme.

* Argeş – la Topoloveni s-a intervenit pentru degajarea unui copac rupt, iar în Pârvu Roşu s-a acţionat pentru degajarea unui copac rupt.

* Bihor

– în localitatea Cociuba Mică s-a acţionat pentru evacuarea apei dintr-o curte inundată. Totodată, preventiv au fost evacuate/autoevacuate la rude 30 de persoane care au locuinţele dispuse în apropierea cursului de apă Crişul Pietros;

– la Căbeşti s-a intervenit pentru evacuarea apei din trei curţi, iar la Hârseşti pentru evacuarea apei din 10 beciuri şi 10 curţi;

– la Joseni s-a acţionat pentru scoaterea apei dintr-o curte, dar şi la Belejeni;

– pe DJ 763, pe raza localităţii Pietroasa, circulaţia rutieră s-a desfăşurat temporar cu dificultate din cauza apei care a inundat carosabilul;

– pe DN 76, la Drăgăneşti, circulaţia rutieră este blocată din cauza unui pod avariat de apă, accesul către localitate realizându-se pe rute ocolitoare, iar pe DC 97, pe raza localităţii Căpâlna, circulaţia rutieră este blocată de apă, ca urmare a revărsării râului Crişul Negru;

– la nivelul judeţului, echipe mixte ISU, SVSU şi SGA acţionează pentru consolidarea digurilor de apărare cu saci de nisip pe Crişul Pietros, în Cociuba Mică, şi pe Crişul Negru, în localităţile Poienii de Jos şi Săud.

* Brăila – în municipiul Brăila s-a intervenit pentru degajarea a trei copaci rupţi de vânt.

* Constanţa – în municipiul Constanţa s-a intervenit pentru degajarea a patru copaci rupţi, a unei macarale doborâte de vânt pe carosabil şi a unor elemente de construcţie la două imobile, fiind avariate trei autoturisme.

* Dâmboviţa – în Târgovişte s-a intervenit pentru degajarea a doi copaci căzuţi pe carosabil.

* Dolj – în Craiova s-a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte la un operator economic şi pentru degajarea a cinci copaci rupţi de pe carosabil, fiind avariate patru autoturisme.

* Giurgiu – în municipiul Giurgiu s-a intervenit pentru degajarea a doi copaci rupţi. Arbori doborâţi de vânt au mai fost şi în localităţile Vieru şi Varlaam.

* Gorj – pe DJ 675, la Ţicleni, circulaţia rutieră a fost temporar blocată de doi copaci rupţi de vânt.

* Hunedoara

– în localitatea Bretea Română s-a intervenit pentru degajarea a doi copaci căzuţi pe carosabil, fiind avariat un autoturism;

– în Dobra s-a intervenit pentru evacuarea apei dintr-o curte, iar pe DN 7, la Leşnic, circulaţia rutieră a fost temporar oprită pentru degajarea unui copac rupt de vânt.

* Ilfov – la Dobroeşti şi Fundeni s-a intervenit pentru degajarea copacilor de pe carosabil.

* Prahova

– la Ploieşti s-a intervenit pentru degajarea a trei copaci căzuţi pe carosabil, fiind avariate două autoturisme, iar la Câmpina s-a acţionat pentru degajarea a doi copaci căzuţi pe carosabil şi cabluri de energie electrică;

– traficul feroviar a fost temporar blocat pe magistrala CFR 300 Bucureşti – Braşov pe raza localităţii Floreşti din cauza unui copac căzut peste calea ferată, un tren marfar fiind staţionat temporar în zonă.

* Teleorman – la Turnu Măgurele s-a intervenit pentru degajarea a doi copaci rupţi, fiind avariat un autoturism.

* Satu Mare – în localitatea Babţa s-a intervenit pentru evacuarea apei din patru curţi inundate.

* Timiş – în Timişoara s-a intervenit pentru degajarea unui copac rupt şi a unor elemente de acoperiş la trei imobile.

La momentul raportării, ca urmare a manifestării fenomenelor hidrometeorologice periculoase, sunt intervenţii în desfăşurare în judeţul Bihor pentru consolidarea digurilor de apărare pe unele cursuri de apă, mai precizează DSU.

Agerpres

Romania24.ro


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

ANM: Se RĂCEȘTE vremea în toată țara. Apar NINSORILE și vântul. În Cluj va NINGE în special la munte

Published

on

Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), de duminică intră în vigoare o avertizare meteo de ninsoare, intensificări de vânt și răcire semnificativă pentru toată țara, valabilă până luni seara.

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Ghidul asiguratului de sănătate în 2025: Ce drepturi și obligații au cei care sunt asigurați la CNAS în sistemul de sănătate

Published

on

Ghidul asiguratului de sănătate în 2025: Drepturi și obligații.

Accesul la servicii medicale de calitate presupune atât drepturi, cât și obligații pentru persoanele asigurate în sistemul de sănătate.

Acest ghid explică cine beneficiază de asigurare fără plată, ce drepturi au asigurații și ce responsabilități trebuie respectate pentru a beneficia de servicii medicale.

Cine beneficiază de asigurare fără…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

CFR Cluj TRANSFERĂ un mijlocaș de la Pafos. E un senegalez cu 23 de selecții la NAȚIONALĂ

Published

on

CFR Cluj a transferat un mijlocaș senegalez cu 23 de prezențe la naționala țării sale. Este vorba de Moustapha Name de 29 de ani care a evoluat ultima oară pentru Pafos, locul 1 din Cipru.

Pafos este echipa care a…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Salbă de medalii pentru luptătorii de taekwondo din Alba Iulia, la Campionatul Școlar. Boloage și Grapa, cei mai buni pe țară

Published

on

Mai mulți luptători de taekwondo au reprezentat CS Unirea și CSM Unirea la Campionatul Național Școlar, desfășurat în acest weekend la București. Doi dintre aceștia au reușit să devină cei mai buni sportivi pe țară la categoria lor. 

În urma luptelor sportivii celor două cluburi au reușit următoarele rezultate:

Locul I

  • Mario Muntea
  • Alecsandru Boloage
  • Andrei Grapa

Locul II

  • Rares Boca
  • Karina Vas

Locul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading