Connect with us

Alba

Ce va controla Fiscul anul viitor. Șeful ANAF: vor fi verificați și cei care au fost ajutați de stat

Published

on



Preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), Lucian Heiuş, a dat detalii despre prioritățile în controalele ce vor fi derulate anul viitor.

Acesta spune că Inspecţiile fiscale pe anul 2023 se vor concentra pe TVA, tranzacţii pe persoane afiliate, contribuabilii care au beneficiat de diverse forme de ajutor din partea statului, precum şi pe industriile cu creştere economică, nereflectată în volumul de taxe.

„Conform strategiei ANAF, eficienţa colectării se va realiza prin sprijinirea conformării, în special, precum şi din combaterea evaziunii fiscale la declarare şi plata impozitelor şi taxelor.

ANAF continuă procesul de reformă, implementarea planurilor de eficientizare a…

Citește mai mult pe Alba24.ro


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Băieții deștepți și bogați din Energie. Câți bani au șefii de la Transelectrica, Hidroelectrica și Nuclearelectrica

Published

on

Băieții deștepți și bogați din Energie: Salarii uriașe și conturi pline pentru șefii companiilor din domeniul energetic. Câți bani au șefii de la Transelectrica, Hidroelectrica și Nuclearelectrica. 

Salarii consistente, conturi pline, case și mașini de lux, toate acestea apar în declarațiile depuse de șefii din sectorul energetic.

Directorii și membrii de la Transelectrica, Hidroelectrica și Nuclearelectrica…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Sebeșul a împlinit 780 de ani. Care a fost primul nume al orașului, atestat documentar la 1245

Published

on

S-au împlinit 780 de ani de la prima atestare a Sebeșului, localitatea fiind menționată în 1245, cu numele Malembach, într-un document emis de papa Inocentiu al IV-lea (1243-1254), la câțiva ani după invazia tătară din 1241.

Cu toate că atestarea datează din 1245, așezarea exista din veacul anterior, tradiția orală locală indicând anul 1150, ca moment al fondării sale.

La fel ca și alte așezări întemeiate în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Club sportiv municipal la Aiud. Ce secții sportive vor fi promovate la nivel local, pentru performanță

Published

on

Sportul de performanță în Aiud va fi promovat prin intermediul Clubului Sportiv Municipal, ce a fost înființat și urmează să obțină certificatul de identitate sportivă.

CSM Aiud va promova, cu prioritate, următoarele secții pe ramuri de sport: baschet, tenis de masă, atletism, fotbal, handbal, tenis de câmp, karate,  kickboxing, înot, ciclism, judo, volei, dans sportiv și box.

Clubul sportiv va asigura mijloacele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Telefoanele, interzise la ore: Sancțiuni pentru directorii școlilor care nu respectă regulile. Anunțul ministrului Daniel David

Published

on

Telefoanele, interzise la ore: Ministerul Educației și Cercetării, Daniel David, a declarat că directorii în școlile cărora nu sunt respectate regulile legate de telefoane în timpul orelor vor fi sancționați.

„Când voi mai vedea astfel de cazuri, cum am văzut în ultimele săptămâni, directorul de școală va trebui sancționat”, a precizat acesta, citat de Edupedu.

Regulamentul care a intrat în vigoare pentru…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading