Connect with us

Eveniment

Ciolacu, despre proteste: Aş fi dorit ca oamenii să respecte regulile sanitare – aşa ar fi arătat diferenţa dintre ei şi guvernanţi

Published

on



Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, este de părere că oamenii au ieşit în stradă ”din disperare”, de teamă că îşi vor pierde locurile de muncă, el afirmând că şi-ar fi dorit ca protestatarii ”să dea o lecţie usturătoare” guvernanţilor şi să respecte toate regulile sanitare – aşa ar fi arătat diferenţa dintre ei şi cei aflaţi la putere.

”Cred că lumea a ieşit în stradă din disperare, din teama că îşi vor pierde locurile de muncă şi cred că s-au săturat de aroganţă, tupeu şi multă minciună. De un an şi jumătate numai minciună, nicio coordonare coerentă, toate măsurile sunt luate pompieristic. Aduceţi-vă aminte de marea petrecere din Guvern, era stare de urgenţă, toţi stăteam în casă, ieri ministrul Sănătăţii, cel mai important ministru într-o pandemie, era fără mască, azi am văzut-o şi pe Turcan la fel. Nu poţi pe români să îi faci terorişti şi reprezentanţii Guvernului să nu respecte nicio regulă. (…) Toate minciunile pe care le spun au început să se întoarcă împotriva lor”, a declarat marţi Ciolacu la RTV.

Întrebat dacă PSD are vreo implicare în protestele antirestricţii, acesta a replicat: ”Categoric nu”.

”Mi-aş fi dorit ca oamenii să le dea o lecţie usturătoare, să respecte toate regulile sanitare, aşa ar fi arătat diferenţa dintre ei şi guvernanţi, nu să se enerveze, dar lumea a ieşit de disperare. E cel mai incompetent Guvern posibil pe care l-a avut România. În locul lui Iohannis aş recunoaşte ce greşeală am făcut şi ar trebui să găsească soluţii. (…) Deschid şi închid şcolile, închid magazinele la 18,00, de parcă oamenii au slugi ca ei să îi trimită la cumpărături. Aglomerezi spaţiile publice, cum a fost tâmpenia cu închisul pieţelor, apoi spui că românii sunt vinovaţi? E dreptul românilor să manifeste. Mi-aş fi dorit să respecte toate regulile. Nu are PSD nicio implicare, se ştie asta, poate o implicare o are preşedintele, care spunea că e o simplă răceală”, a adăugat liderul PSD. AGERPRES/(AS – autor: Georgiana Tănăsescu, editor: Antonia Niţă, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Citiţi şi:

 

O nouă zi de proteste în Bucureşti

Agerpres


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Chef Marian, Restaurant Nepo: Postul Crăciunului, între porc și dieta mediteraneană (P)

Published

on

În fiecare an, odată cu apropierea sărbătorilor de iarnă, în bucătărie se dă o adevărată luptă… una delicioasă. Între tradițiile românești, cu binecunoscutul porc în rol principal, și tendințele culinare moderne, în care preparatele mediteraneene câștigă tot mai mulți adepți, sezonul de iarnă aduce provocări și satisfacții deopotrivă pentru orice chef.

Iar Chef Marian de la Restaurant Nepo știe mai bine…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

Cazuri de lepră la cel mai exclusivist salon de masaj din Cluj-Napoca. Servicii și prețuri la ThaiCo SPA. Masaje la UNTOLD

Published

on






Două cazuri de lepră au fost diagnosticate la două tinere din Indonezia angajate ca maseuze la salonul ThaiCo SPA de pe strada Republicii nr. 56 din din Cluj-Napoca, un…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Cluj

Adevărul despre lepră în România. De ce nu trebuie să ne alarmăm din cauza cazurilor de la Cluj

Published

on






Lepra, boală considerată de mulți uitată, a reapărut în atenția medicilor și a publicului după confirmarea a două cazuri la Cluj.

Dermatologul Alexandru…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Salariul mediu net a crescut în luna octombrie cu 4,3%, până la aproape 5.500 lei. Date INS

Published

on

Câștigul salarial mediu net a fost aproape 5.500 de lei, la nivelul lunii octombrie, în creștere cu 4,3% față de aceeași perioadă din anul anterior.

Cele mai mari valori s-au înregistrat în activități de servicii în tehnologia informației (11.810 lei), arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS), scrie Agerpres.

La polul opus s-au situat salariile din hoteluri și restaurante – 3.396 de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading