Eveniment
Coliziune între un autoturism și o motocicletă, pe o stradă din Târgu Mureș. O persoană a fost rănită
Un accident rutier a avut loc, marți după-amiaza, pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din municipiul Târgu Mureș, județul Mureș. Un bărbat de 44 ani a fost rănit, după impactul dintre un autoturism și o motocicletă.
Polițiștii au fost sesizați prin apel la numărul de urgență 112, cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din municipiul Târgu Mureș.
Potrivit IPJ Mureș, la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că un autoturism, condus de o femeie, de 44 de ani, din municipiul Târgu Mureș a intrat în coliziune cu o motocicletă, condusă de un bărbat, de 35 de ani, din aceeași localitate.
În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală a motociclistului, care a fost transportat la unitatea spitalicească în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.
Ambii conducători au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor producerii incidentului.
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Cluj
UTCN, Marele Trofeu „Nicolae Vasilescu Karpen” la Salonul Euro Politehnicus 2025. Recunoașterea activității de cercetare
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Apel pentru donare de sânge, grupa AB negativ. CTS Alba: stocul este insuficient, pacienții au nevoie de ajutor
Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Alba face apel către locuitori să doneze sânge. De această dată, este nevoie de grupa AB negativ. Stocul este insuficient, iar pacienții au nevoie de ajutorul comunității.
”Grupa AB negativ este cea mai rară grupa de sânge. Avem solicitări pe această grupă, dar, din păcate, stocul este insuficient.
Dorim să ajutam toți pacientii care au nevoie de sânge, dar, în primul rând,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Câinele-salvator Yukanna a intrat la pensie. A participat la zeci de misiuni alături de Tiberiu Krizbai, de la Salvamont Alba
Câinele-salvator Yukanna a intrat la pensie, la vârsta de 11 ani, după numeroase misiuni alături de Tiberiu Krizbai de la Salvamont Alba. Activitatea sa a fost apreciată și recunoscută, fiind un membru important al echipei de salvatori.
Câțelușa Yukanna, rasa Golden Retriever, este unul dintre cei mai buni câini-salvatori din România și primul din județul Alba. Este atestată pentru căutare-salvare în mediul urban și în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Vremea de weekend în Alba, 5-7 decembrie: temperaturi neobișnuite pentru această perioadă. Prognoza meteo pe zile și localități
Vremea de weekend în Alba, 5-7 decembrie: temperaturile vor fi mai mari decât normalul perioadei, în următoarele trei zile. Vineri, maximele vor ajunge până la 11 grade Celsius. Sâmbătă și duminică, se mai răcește până la 7-9 grade.
Minimele vor varia între 1 și 3 grade.
La munte, temperaturile vor fi între 4 și 6 grade (minime de 0-1 grad).
În general, cerul va fi mai mult acoperit de nori, însă vor fi și…
Citește mai mult pe Alba24.ro


