Connect with us

Eveniment

Coronavirus: Libia a primit primele sale doze de vaccin anti-COVID-19

Published

on



Libia a primit duminică primele sale vaccinuri anti-COVID-19, circa 100.000 de doze din serul rusesc Sputnik V sosite la Tripoli în condiţiile în care ţara înregistrează o creştere a numărului de contaminări cu noul tip de coronavirus, iar sistemul său de sănătate este puternic fragilizat de conflicte armate, informează AFP.

„Am reuşit să importăm primul lot de vaccinuri împotriva coronavirusului, (lot) ce va fi urmat în curând de alte livrări”, a anunţat premierul libian Abdelhamid Dbeibah pe Twitter.

La scurt timp după ce a obţinut votul de încredere în parlament, Dbeibah a afirmat că accesul la vaccin constituie una dintre priorităţile guvernării sale, criticând modul în care criza sanitară a fost gestionată până acum.

„Cele 101.250 de doze de vaccin rusesc Sputnik V au ajuns la Tripoli”, a precizat Ministerul Sănătăţii libian într-un comunicat.

Dbeibah i-a îndemnat pe libieni „să se înregistreze pe platforma electronică de vaccinare” lansată de autorităţi la începutul lui martie, pentru a pregăti campania de imunizare.

Cel mai recent bilanţ oficial era de 162.294 de contaminări cu noul tip de coronavirus, dintre care 2.737 s-au soldat cu deces, în această ţară cu aproape şapte milioane de locuitori.

Responsabili regionali ai Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) au informat joi în legătură cu apariţia a două noi variante de coronavirus în Libia.

Această ţară a înregistrat în ultimele săptămâni în jur de o mie de noi cazuri de contaminări pe zi, în pofida unui acces relativ dificil la teste PCR pentru libieni.

Niciun lockdown nu este în prezent în vigoare şi, chiar dacă portul măştii sanitare este obligatoriu, această măsură este prea puţin respectată în locurile publice din exterior.

Libia încearcă să depăşească un deceniu de conflicte izbucnite după căderea, în 2011, a regimului lui Muammar al-Gaddafi, o perioadă de haos marcată de existenţa în ultimii ani a două puteri rivale, în vestul şi în estul ţării.

Pe 10 martie, un nou guvern interimar a obţinut votul de încredere al parlamentului, având drept misiune unificarea instituţiilor ţării şi organizarea de alegeri naţionale pe 24 decembrie. AGERPRES/(AS – editor: Adriana Matcovschi, editor online: Gabriela Badea) 

Agerpres


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Alte patru blocuri din Alba Iulia vor fi renovate. Care este valoarea lucrărilor și suma suportată din bugetul local

Published

on

Alte patru blocuri de locuințe din Alba Iulia vor intra în lucrări de renovare energetică. Finanțarea lucrărilor va fi asigurată prin Proramul Regiunea Centru.

Însă din bugetul local al municipiului vor trebui suportate sumele aferente valorilor neeligibile ale proiectelor. În acest caz, în total, circa 4,8 milioane de lei, inclusiv TVA.

În ședința Consiliului Local din 11 februarie, vor fi supuse spre aprobare…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

VIDEO FOTO. „U” Cluj – Poli Iași, 2-2. Clujenii PIERD pe final două puncte mari după un joc slab

Published

on

Universitatea Cluj a întâlnit-o pe Poli Iași, duminică pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii de fotbal. Clujenii au pierdut locul întâi în fața Craiovei, dar o victorie îi readucea în fotoliu de lider….

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Cluj

Rusoaica Anastasia Potapova a câștigat turneul de tenis Transylvania Open de la Cluj, cu 2-1 la seturi

Published

on

Rusoaica Anastasia Potapova, locul 32 mondial, a câștigat, duminică seară, turneul de tenis la simplu Transylvania Open WTA250 de la Cluj-Napoca, cu 2-1 la seturi, după set decisiv: 4-6, 6-1, 6- 2. Aceasta a învins-o în…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Atenționare ISU Alba: incendierea vegetației uscate este strict interzisă. Se vor lua măsuri în cooperare cu alte instituții

Published

on

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Alba atenționează asupra faptului că incendierea vegetației uscate este strict interzisă. Incendiile pot pune în pericol locuințele și chiar viețile oamenilor.

”Tragem un semnal de alarmă asupra faptului că incendierea vegetației uscate este strict interzisă.

Numai în ultimele 24 de ore, personalul ISU, SVSU și silvic au fost alertați să intervină la 6 incendii de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading