Connect with us

Eveniment

Dr Horaţiu Suciu: Primul transplant cardiac efectuat în România după declanşarea crizei pandemice, la Târgu Mureş

Published

on



Şeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară din cadrul Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant (IUBCvT) Târgu Mureş, doctorul Horaţiu Suciu, a declarat, marţi, că institutul a reuşit efectuarea primului transplant cardiac din România, de după declanşarea crizei pandemice, în condiţiile în care până la începutul lunii februarie a anului trecut erau consemnate deja patru transplanturi de cord.

„Am efectuat la Institutul de Boli Cardiovasculare şi Transplant Târgu Mureş primul transplant cardiac din anul 2020, din Romania. Receptorul este un pacient în vârstă de 42 de ani, din judeţul Sibiu, aflat de aproximativ 2 ani pe lista de aşteptare, aflat într-o stare avansată de insuficienţă cardiacă, deasupra resurselor terapeutice convenţionale (…) Este primul transplant cardiac efectuat în România după declanşarea crizei pandemice, acest lucru ne face să fim optimişti pentru că fost spartă gheaţa şi alte transplanturi vor urma. Evident că sunt şi alte probleme în continuare în acest domeniu, în primul rând un număr relativ scăzut de donatori care nu este neapărat ceva caracteristic României, fiindcă la nivel european şi mondial este notată o scădere a numărului de donatori. Dar există şi alte probleme care pot fi rezolvate dacă există dorinţă şi voinţă în sprijinul medicinei de performanţă”, a declarat, presei, doctorul Horaţiu Suciu.

Doctorul a arătat că transplantul a avut loc în urmă cu câteva zile şi că starea receptorului este bună şi că este pregătit să iasă de la terapie intensivă.

 


Sursa foto: IUBCVT Târgu Mureş


„Donatorul a fost un tânăr în vârstă de 40 de ani, din judeţul Iaşi, declarat în moarte cerebrală, victima a unui traumatism cranio-cerebral. Pentru prelevarea cordului s-a deplasat o echipă de la Clinica de Chirurgie Cardiovasculară din Târgu Mureş, condusa de şef lucrări dr. Marius Harpa, care s-a deplasat la Iaşi. Cordul a ajuns la Târgu Mureş pe calea aerului, cu un avion al Euro Transplant Belgia care a aterizat la Târgu Mureş. Au prelevat ambii plămâni în cursul aceleiaşi prelevări multiorgan şi au fost de acord cu efectuarea unei escale la Târgu Mureş, pe drumul de întoarcere. Cordul a ajuns, joia trecută, la Institutul Inimii Târgu Mureş, la ora 14.30, şi intervenţia chirurgicală s-a încheiat cu la ora 18.45. Pacientul este extubat încă de a doua zi şi este pregătit să iasă din terapie intensivă. Suntem foarte mulţumiţi de evoluţia postoperatorie până în acest moment”, a arătat dr. Suciu, coordonatorul intervenţiei.

El susţine că succesul acestui prim transplant de cord se datorează muncii unei echipe multidisciplinare, „în pofida aparentelor (încă mai) crede în faptul că medicina de performanţă poate fi efectuată şi în România”.

Soţia pacientului transplantat a mulţumit echipei medicale şi şi-a exprimat speranţa că performanţa medicală va fi în continuare sprijinită pentru a se salva cât mai multe vieţi.

„Îi mulţumesc lui Dumnezeu că a lăsat pe pământ oameni ca domnul doctor Horaţiu Suciu şi echipa domniei sale din cadrul IUBCvT Târgu Mureş, care trebuie ajutată şi sprijinită în continuare pentru a salva cât mai multe vieţi. Le mulţumesc din suflet că au făcut posibilă această minune. Mulţumesc familiei donatorului pentru puterea de care a dat dovadă şi mulţumim tuturor celor s-au gândit şi s-au rugat pentru jumătatea mea şi au avut un gând bun. Toată viaţa vom fi recunoscători pentru fiecare clipă şi fiecare moment (…) Aşteptarea a fost cruntă, de aceea ar trebui să venim în sprijinul IUBCvT şi a altor compartimente care se luptă efectiv să salveze vieţi”, a declarat soţia pacientului. AGERPRES/(A – autor: Dorina Matiş, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dădârlat)

Agerpres


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

Construcții ilegale în Parcul Apuseni din județul Cluj. Primărie din Alba, reclamată la CJ

Published

on






Mai multe construcții realizate fără autorizație ar fi fost ridicate în Parcul Natural Apuseni, pe teritoriul comunelor Beliș și Măguri-Răcătău, județul Cluj….

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

FOTO ȘTIREA TA: Parcare pe locurile pentru persoane cu dizabilități, în Cetatea din Alba Iulia, în fața Consiliului Județean Alba

Published

on

Locurile de parcare pentru persoane cu dizabilități aflate în zona sediului Consiliului Județean Alba din Cetatea Alba Carolina, sunt ocupate în mod constant de mașini ale căror posesori nu ar avea dreptul la ele. 

Potrivit unui cititor Alba24, aceste locuri nu sunt aproape niciodată libere, iar Poliția Locală nu face nimic.

El spune că polițiștii se fac că nu văd, deși patrulează zona zilnic în căutarea de mașini…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

VIDEO: Lovitură de teatru la conferința Curții de Apel București. Judecătoare: ”Suntem terorizați cu acțiuni disciplinare”

Published

on

Curtea de Apel București a reacționat joi la dezvăluirile din ancheta Recorder, într-o ”conferință extraordinară de presă”.

Este pentru prima dată când Curtea de Apel București anunță o asemenea conferință.

Conferința de presă a început cu o lovitură de teatru: o judecătoare a intervenit în conferința de presă de la Curtea de Apel București: „Muncim foarte mult, conducerea nu ne ajută, suntem…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

VIDEO. Cea mai mare baterie de stocare a energiei din România, pusă în funcțiune la Florești. Bogdan Pivariu: Arătăm că se poate

Published

on






Comuna Florești marchează un moment esențial pentru infrastructura energetică a României: a devenit localitatea care găzduiește cea mai mare baterie de stocare a…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading