Alba
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia se întorc la ore în format fizic. Accesul în afara unității le este RESTRICȚIONAT
Elevii Colegiului Național Militar, ”Mihai Viteazul sunt singurii elevi de liceu din Alba Iulia, care de luni, 8 februarie vor începe cursurile în format fizic. Restul elevilor de liceu vor continua orele în online din cauza incidenței crescute la nivelul municipiului Alba Iulia.
Cei 460 de elevi ai Colegiului vor sosi în cursul zilei de 7 februarie, la unitatea de învățământ.
Potrivit repzentaților instituției, aceștia nu vor avea voie să părăsească perimetrul unității de învățământ, decât dacă au urgențe.
Mai exact permisiile și învoirile sunt restricționate. Momentan, nu se știe exact dacă la întoarcerea dintr-o urgență elevii vor fi nevoiți să prezinte un test negativ pentru coronavirus.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba a transmis sâmbătă, 6 februarie, scenariile bazate pe incidența cazurilor de Covid, în care unitățile de învățământ din Alba încep cursurile de luni, 8 februarie.
Scenariile au fost stabilite, potrivit autorităților, pe baza incidenței comunicate de DSP Alba, în data de 5 februarie.
Vezi pe link ul de mai jos lista unităților școlare din județul Alba și scenariile de desfășurare a activității școlare în care se află fiecare dintre acestea înainte de…
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Imagini inedite cu un ”spa” al urșilor în mijlocul unei păduri din Parcul Natural Apuseni au fost surprinse recent de o cameră de monitorizare a faunei. Aceasta a fost amplasată de specialiștii Romsilva din cadrul administrației parcului natural.
În imagini se văd doi urși care se scaldă într-o acumulare de apă în mijlocul pădurii.
Urșii au habitatul în pădurile întinse de munte și cele dese din zonele…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Pensii 2025-2026: ce se întâmplă cu veniturile pensionarilor din România. Comparație cu alte țări europene
Pensii 2025-2026: Măsurile de austeritate impuse de Guvernul român îngheață pensiile, care nu mai sunt indexate. Veniturile pensionarilor nu vor crește nici în 2026.
Pensiile românilor sunt înghețate anul acesta, după ce anterior indexarea de la 1 ianuarie 2025 nu s-a mai acordat.
Premierul Ilie Bolojan a declarat că intenția Guvernului este ca pensiile să rămână neschimbate anul viitor și pregătește oficial o nouă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Balul Bobocilor 2025 la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Cine sunt câștigătorii premiilor
Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și-a desemnat câștigătorii în cadrul Balului Bobocilor 2025. Evenimentul s-a desfășurat sâmbătă, 13 decembrie, la Centrul Multicultural “Gheorghe Șincai” din Alba Iulia.
Au fost câștigate următoarele premii:
Premiul Icon Y2K UAB 2025: Bianca Gabriela Apostu

Premiul Pop Star Y2K UAB: Nicola-Ariana Vlăiconi
![]()
În urma sondajului de pe site-ul Alba24.ro,
Miss…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Au scăzut vânzările de apartamente, case și terenuri. Câte imobile și-au cumpărat românii. Date ANCPI din Alba și din țară
Au scăzut vânzările de apartamente, case și terenuri. Românii au cumpărat în luna noiembrie 50.059 de imobile, cu 8.443 mai puține față de luna precedentă. Datele au fost prezentate de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI).
Numărul caselor, terenurilor și apartamentelor care au făcut obiectul tranzacțiilor în luna noiembrie este cu 8.356 mai mic față de perioada similară a anului 2024.
Citește mai mult pe Alba24.ro



