Connect with us

Eveniment

Etapa a doua de vaccinare – înscrierile încep în 15 ianuarie

Published

on



În data de 25 ianuarie la ora 3:00 încep înscrierile pentru a doua etapă de vaccinare anti covid din România. Anumite categorii de persoane pot alege data și centrul în care se vaccinează, scrie mediafax.ro.

Coordonatorul Comitetului Naţional pentru Planificarea Vaccinării Covid-19 în România, Valeriu Gheorghiţă, a anunțat că programările pentru etapa a II-a a vaccinării vor putea fi făcute începând de pe 15 ianuarie, de la ora 3.00. În această etapă vor fi vaccinate persoanele în vârstă, cele cu boli cronice și membrii personalului esențial.

Valeriu Gheorghiţă a mai explicat că programările persoanelor care au peste 65 de ani și ale celor cu boli cronice se pot face individual, prin medicii de familie, prin serviciile de call center, prin direcțiile de asistență socială și prin aparținători.

În cazul persoanelor care deservesc activități esentiale, programarea se face prin angajator, dar beneficiarii pot alege ziua și locul unde vor să se vaccineze.

Peste șase milioane de persoane ar putea să fie vaccinate în etapa a II-a. Din estimările autorităților, doar 50% dintre aceste persoane vor accepta să se vaccineze în perioada următoare.

sursa: Ora de Sibiu


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

FOTO. Celebrul designer Ferrari i-a fermecat pe studenţii şi profesioniştii clujeni. Peste 300 de participanţi

Published

on






Flavio Manzoni, Chief Design Officer Ferrari și una dintre personalitățile marcante ale designului contemporan, a fost prezent la Cluj-Napoca în cadrul evenimentului…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

VIDEO: Bătaie între doi elevi de liceu, în autogara din Sebeș. Un șofer a intervenit în timp ce colegii lor râdeau și faceau glume

Published

on

Într-un video postat pe Facebook, de un bărbat din Sebeș, apar o serie de imagini greu de privit: Doi elevi de liceu își împart pumni, în autogara din oraș. 

Mai mult de atât, unul dintre ei folosește un pumnal tip box (o armă albă de tipul rozetă) pe care o pune pe mână pentru a-și lovi adversarul. 

Este vorba despre doi minori, unul de 15 ani, iar altul de 17 ani. Cel în vârstă de 15 ani este din Doștat, iar cel…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

VIDEO INTERVIU cu primarul Sebeșului- ”orașul Mercedes”: Dorin Nistor vrea resetarea PNL Alba și schimbarea de generații în partid

Published

on

Dorin Nistor, primarul municipiului Sebeș, a fost prezent în studioul alba24.ro, la emisiunea ”Testul de Sinceritate”. În interviul realizat de Claudiu Makkai, Dorin Nistor își asumă public cea mai fermă poziționare politică de până acum.

Primarul ”orașului Mercedes” a vorbit deschis despre o posibilă candidatură la șefia PNL Alba și despre necesitatea unei „resetări” a partidului. Nistor consideră…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Cine a câștigat titlul de Miss și Mister Boboc 2025, la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia

Published

on

Șase perechi de boboci au intrat vineri seara, în cursa pentru titlul de miss și mister Boboc 2025, al Liceului Sportiv din Alba Iulia. După mai multe probe doi boboci au fost încoronați drept Miss și Mister Boboc. 

Este vorba despre Pănescu Georgiana și Cotișel Sebastian.

Aceștia au participat în cadrul balului susținut vineri 5 decembrie, iar după mai multe probe au fost declarați câștigători.

De asemenea, Sara…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading