Eveniment
Focar de gripă aviară într-o gospodărie din Harghita. Păsările au fost cumpărate de la ferma din Unghieni- Mureș
![](https://ardeal24.ro/wp-content/uploads/2021/05/pasari-gaini.jpg)
Un focar de gripă aviară a fost confirmat într-o gospodărie din localitatea Cristuru-Secuiesc din județul Harghita.
Păsările au fost cumpărate de la o fermă din Ungheni, județul Mureș, unde a fost diagnosticată gripa aviară de câteva zile.
Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală a confirmat prezența virusului gripei aviare, serotipul H5N8, la păsările dintr-o gospodărie din localitatea Cristuru-Secuiesc, județul Harghita, anunță ANSVSA.
Centrul Local de Combatere a Bolilor Harghita a impus imediat restricții de mișcare a păsărilor, persoanelor, mijloacelor de transport și furajelor.
„A fost finalizată eutanasierea păsărilor existente în gospodărie, iar cadavrele au fost ecarisate prin îngropare, împreună cu resturile de furaje și așternutul contaminate.
După îndepărtarea cadavrelor și a deșeurilor întreaga suprafață a exploatației va fi dezinfectată.
În jurul focarului s-a delimitat o zonă de protecţie pe o rază de 3 km şi o zonă de supraveghere pe o rază de 10 km, unde s-au luat măsuri de restricție a circulației persoanelor, a animalelor și a mijloacelor de transport”, transmite sursa citată.
În zonele cu restricții, măsurile vor fi menținute minim treizeci de zile.
Din datele preliminare ale anchetei epidemiologice rezultă că păsările au fost cumpărate de la ferma din localitatea Ungheni, județul Mureș, unde a fost diagnosticată gripa aviară în data de 7 mai.
„Anchetele epidemiologice din județele Mureș și Harghita sunt în desfășurare, iar toate informațiile vor fi raportate către Unitatea Operaţională Centrală, condusă de președintele Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), dr. Robert Viorel Chioveanu. ANSVSA a notificat toate structurile abilitate de la nivel național și structurile omoloage din Uniunea Europeană, precum şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii Animalelor (OIE), despre confirmarea noului focar de gripă aviară pe teritoriul României.
ANSVSA solicită sprijinul fermierilor din industria avicolă și al cetățenilor în aplicarea măsurilor de biosecuritate, anunțarea imediată a serviciilor veterinare despre mortalitățile la păsări și la respectarea tuturor măsurilor dispuse de autorități pentru a împiedica răspândirea acestei boli pe teritoriul țării noastre”, adaugă ANSVSA.
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
![](https://ardeal24.ro/wp-content/uploads/2021/11/logo_ardeal24x300.png)
Cluj
Gheorghe Piperea (AUR): Programe de construcție de locuințe IEFTINE, cu sprijin de la stat, există peste tot în Europa
![](https://ardeal24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Av-Piperea.png)
Europarlamentarul AUR, avocatul Gheorghe Piperea, a declarat că acele forțe politice, PNL și USR, care astăzi diabolizează Planul Simion sunt tocmai cele care au susținut de-a lungul timpului programe de construcție de…
Citește mai mult pe Cluj24
Cluj
Gigi Becali s-a dezlănțuit împotiva UNTOLD: Stadioanele sunt pentru fotbal, nu pentru droguri și sataniști. Vrea lege
![](https://ardeal24.ro/wp-content/uploads/2024/07/UNTOLD2023_0806_040023_R3CL4155_ALIVECOVERAGE-CTL-scaled.jpg)
Gigi Becali, patronul FCSB, a avut o reacție virulentă la adresa Untold, festival care are loc la Cluj-Napoca, și pe care l-a catalogat ca fiind pentru “drogați și sataniști”.
Becali, care spune că stadioanele…
Citește mai mult pe Cluj24
Cluj
VIDEO FOTO. Cum arată PLAJA din Grigorescu? Copii și adulți se bucură de festivalul Vamos a la Playa
![](https://ardeal24.ro/wp-content/uploads/2024/07/plaja-9-e1722003733418.jpg)
Vineri a început cea de-a șasea ediție a festivalului Vamos a la Playa. Timp de 10 zile, între 26 iulie și 4 august, litoralul se mută pe malul Someșului Mic, pe plaja din Grigorescu.
Copii și adulți s-au bucurat…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Două noi calificări profesionale la Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” din Blaj, începând cu anul școlar 2024-2025
![](https://ardeal24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Doua-noi-calificari-profesionale-la-Liceul-Tehnologic-„Timotei-Cipariu-din.jpg)
Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” din Blaj va avea două noi calificări profesionale, începând cu anul școlar 2024 – 2025. Este vorba despre „tehnician prelucrări pe mașini cu comandă numerică” și „tehnician în instalații electrice”.
Citește mai mult pe Alba24.ro