Eveniment
FOTO: Accident cu două victime pe DN13E în județul Covasna. Intervenție SMURD cu elicopterul

Două persoane au ajuns la spital, duminică dimineață, după ce au fost implicate într-un accident rutiert produs pe DN13E în județul Covasna. Coliziunea s-a produs între un autoturism și o autoutilitară.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române, accidentul a avut loc duminică, 5 februarie, pe DN 13E Covasna – Reci, în zona localității Bita, comuna Reci, județul Covasna.
UPDATE: Precizările IPJ Covasna
Accidentul a avut loc în proximitatea kilometrului 43. Din primele verificări efectuate, polițiștii au stabilit că autoturismul condus de un bărbat de 30 de ani a intrat în coliziune cu o autoutilitară la volanul căruia se afla un bărbat de 51 de ani.
În urma impactului a…
Citește mai mult pe Romania24
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Alba
FOTO ȘTIREA TA: Haită de câini vagabonzi, în centrul municipiului Alba Iulia. Animalele devin agresive cu alți câini

O haită de câini vagabonzi a fost surprinsă de un cititor Alba24, sâmbătă seara, în zona Pieței Iuliu Maniu din centrul municipiului Alba Iulia. Potrivit acestuia, animalele devin agresive atunci când văd cetățeni care au ieșit cu cățeii la plimbare.
„O haită de câini vagabonzi se plimbă de o bună bucată de vreme prin zona Pieței Iuliu Maniu în Centru, spre consternarea și teama oamenilor din zonă, ca subsemnatul, mai ales datorită tendințelor acestora de a lătra și de a adopta un comportament cu nuanțe de agresivitate dacă văd alți câini la plimbare.
Cea mai recentă întâlnire cu haita a avut loc astăzi 18 martie 2023, la ora 18:55,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Simulare Evaluare Națională 2023 pentru elevii din clasa a VIII-a: testările încep în 20 martie. Modele de subiecte și Calendar

Simulare Evaluare Națională 2023, clasa a VIII-a: Probele scrise la simularea examenului de Evaluare Națională din acest an încep, la nivel național, din data de 20 martie. Tote probele de la Simulare se vor da în perioada 20-22 martie.
Din programa de examen, au fost eliminate unele conținuturi. Rezultatele nu vor fi trecute în catalog, ci doar, prin excepție, la cererea elevului.
Disciplinele la care se organizează simularea evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2022—2023 sunt:
- limba și literatura română
- limba și literatura maternă (pentru elevii aparținând minorităților naționale care au urmat cursurile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Accident rutier pe autostrada A1 Deva- Sebeș, în zona Pianu de Jos. Un șofer a intrat cu mașina în parapet

Un accident rutier a avut loc, sâmbătă seară, pe Autostrada A1, Deva – Sebeș, în județul Alba. Accidentul s-a petrecut la kilometrul 308, în zona localității Pianu de Jos.
Din primele informații, șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, iar mașina a lovit parapetul median.
Traficul a fost îngreunat în zona producerii accidentului. Se circulă pe banda 1 și pe banda de urgență, banda 2 fiind închisă.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Citește mai mult pe Alba24.ro

Vremea se încălzește treptat în România, iar săptămâna viitoare meteorologii au anunțat temperaturi maxime de 23 de grade Celsius în unele zone din țară.
„Vor mai exista alternanţe de la o zi la alta, însă cel puţin pe parcursul săptămânii viitoare temperaturile în partea de sud a ţării vor fi peste 15 grade. Ne aşteptăm şi la temperaturi minime în creştere”, a spus Oana Păduraru, meteorolog ANM, la Antena 3 CNN.
Vor fi precipitaţii pe arii restrânse în zilele următoare, în jumătatea nordică a ţării. La munte, la altitudini mari sunt aşteptate precipitaţii mixte. În restul ţării, în regiunile sudice Oltenia, Muntenia, dar şi…
Citește mai mult pe Alba24.ro