Connect with us

Eveniment

FOTO – Cămin nou nouț pentru studenți la Sibiu – ULBS a investit un milion de euro

Published

on



Studenții sibieni vor avea un nou cămin. Lucrările de reabilitare a Căminului Studențesc nr. 6 au fost finalizate. Investiția este de 1,3 milioane de euro.

Clădirea se afla într-o stare avansată de degradare și a fost transformată într-un cămin modern, pentru studenți. Noul cămin studențesc este structurat pe 4 nivele (parter + 3 etaje) și dispune de un număr de140 de locuri de cazare, fiind amenajate 44 camere cu 3 paturi și 4 camere cu două paturi.

camin 6 scaled

”În acest moment, din cauza condițiilor de pandemie, regimul de cazare va fi de maxim două locuri în fiecare cameră”, a precizat directorul general administrativ al ULBS, ec. Vasile Moțoc.

Camin studentesc 6 1

Studenții vor avea la dispoziție în noul cămin, la fiecare nivel, câte o bucătărie complet utilată (veselă, mese, scaune, aragaze, cuptoare cu microunde și câte un frigider aferent fiecărei camere).

Camin studentesc 6 4Toate camerele au baie proprie, iar la două dintre nivele există spălătorii dotate cu mașini de spălat automate și uscătoare de rufe. Accesul în clădire se face pe baza cardului ULBS, căminul dispunând de conexiune la internet precum și de sistem de supraveghere video.

Camin studentesc 6 5

„Universitatea este în permanentă preocupare de a oferi studenților cele mai bune condiții atât de cazare cât și de învățământ/cercetare, iar finalizarea acestei noi inversiții reprezintă un pas deosebit de important pentru noi în modernizarea infrastructurii universitare”, a declarant prof. univ. dr. habil. Sorin Radu, rectorul ULBS.

Camin studentesc 6 7

Lucrările efective de reabilitare au început în martie 2020 și au fost finalizate în decembrie 2020, primii studenți fiind cazați începând cu data de 11 ianuarie 2020.

Camin studentesc 6 6

sursa: Ora de Sibiu


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Cărți de la Biblioteca Județeană Alba vor fi disponibile la Vințu de Jos. Raftul bibliotecii, deschis din 8 decembrie

Published

on

În luna decembrie, Raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba va ajunge la Vințu de Jos. Vor fi disponibile cărți din fondul bibliotecii, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din localitate.

Luni, 8 decembrie 2025, va fi inaugurat raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba. Activitatea va începe la ora 12.00, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Vințu de Jos.

Vor susține discursuri Simona Cazan,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Temele pentru acasă ale elevilor, limitate prin Ordin al ministrului Educației. Cât timp pot lucra zilnic

Published

on

Ministrul Educației a semnat Ordinul care limitează durata temelor pentru acasă. Ce reguli se aplică în școli. Ministrul Educației, Daniel David, a semnat vineri Ordinul care stabilește, pentru prima dată, limite clare privind timpul pe care elevii îl pot aloca temelor pentru acasă. Documentul introduce reguli uniforme în învățământul preuniversitar și urmează să fie publicat în Monitorul Oficial.

Potrivit Ordinului,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

FOTO. Celebrul designer Ferrari i-a fermecat pe studenţii şi profesioniştii clujeni. Peste 300 de participanţi

Published

on






Flavio Manzoni, Chief Design Officer Ferrari și una dintre personalitățile marcante ale designului contemporan, a fost prezent la Cluj-Napoca în cadrul evenimentului…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

VIDEO: Bătaie între doi elevi de liceu, în autogara din Sebeș. Un șofer a intervenit în timp ce colegii lor râdeau și faceau glume

Published

on

Într-un video postat pe Facebook, de un bărbat din Sebeș, apar o serie de imagini greu de privit: Doi elevi de liceu își împart pumni, în autogara din oraș. 

Mai mult de atât, unul dintre ei folosește un pumnal tip box (o armă albă de tipul rozetă) pe care o pune pe mână pentru a-și lovi adversarul. 

Este vorba despre doi minori, unul de 15 ani, iar altul de 17 ani. Cel în vârstă de 15 ani este din Doștat, iar cel…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading