Alba
FOTO: Dansatorii de la „Life is Dace” din Alba Iulia, rezultate remarcabile la Campionatul Național de Clase de la Reșița
Dansatorii clubului „Life is Dance” din Alba Iulia au obținut rezultate remarcabile la Campionatul Național de Clase, desfășurat la Reșița, în perioada 13-14 decembrie.
„Am fost prezenți și în acest an la Campionatul de Clase, unde atât Life is Dance, cât și CSM Unirea au avut rezultate extraordinare!
Campionatul Național de Clase este competiția unde, în fiecare an, se stabilește ierarhia celor mai bune…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Cupru Min: Noul contract cu gigantul mondial Glencore, mai mare cu 5,9 milioane de dolari decât cel aflat în derulare
Cupru Min și-a depășit propria performanță: noul contract, convenit în urma licitației cu gigantul mondial Glencore, îl depășește cu 5,9 milioane de dolari pe cel aflat în derulare, care era cel mai bun din istoria companiei.
Astfel contractul din 2026 pentru livrarea a 45.000 tone/an de concentrat de cupru, va stabili un nou record pentru Cupru Min, au transmis reprezentanții companiei.
Vezi și Veste bună pentru Cupru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Acțiune a polițiștilor din Alba pe DN1, pentru creșterea siguranței în trafic: drumul cu 425 de accidente în 2025
Polițiștii din Alba desfășoară marți, 20 ianuarie 2026, o amplă acțiune pe DN1 pentru creșterea siguranței rutiere, în intervalul orar 11:00 – 15:00.
Potrivit IPJ Alba, în cursul anului 2025 au fost înregistrate 425 de accidente rutiere, soldate cu 651 de victime.
Principalele cauze ale accidentelor produse pe DN1
- Viteza neadaptată la condițiile de drum: 84
- Neacordarea priorității: 82
- Nerespectarea distanței între…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Primăria Alba Iulia: restricții de circulație în curtea și în perimetrul școlilor. Măsuri de siguranță impuse unităților școlare
Primăria Alba Iulia a comunicat că unitățile de învățământ din municipiu au fost înștiințate să ia toate măsurile de siguranță necesare pentru a proteja integritatea elevilor și personalului, având în vedere condițiile meteo.
Potrivit sursei citate sunt luate măsuri inclusiv prin restricționarea circulației în curtea școlii, în zonele alunecoase sau cu riscuri generate de potențiale căderi de gheață și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Doar 2% dintre studenții români lucrează în timpul facultății, cel mai mic procent din Europa. Date Eurostat
Doar 2% dintre studenții români lucrează în timpul facultății, ceea ce reprezintă cel mai mic procent din Europa.
În același timp, 25% dintre tinerii din vestul Europei au un job în timpul studiilor, potrivit Mediafax, care citează date Eurostat.
În 2024, 25,4% dintre tinerii din Uniunea Europeană cu vârste între 15 și 29 de ani erau angajați în timp ce urmau o formă de educație formală, arată datele.
De…
Citește mai mult pe Alba24.ro
