Alba
FOTO: Intrarea pe Autostrada Sebeș-Turda dinspre centura municipiului Alba Iulia, blocată. Lucrări neanunțate în giratoriu
Accesul pe Autostrada Sebeș Turda de pe centura municipiului Alba Iula este blocat sâmbătă, din cauza unor lucrări la sensul giratoriu, însă nici o instituție nu a anunțat acest lucru.
Șoferii care au încercat sâmbătă să urce pe autostradă de pe centură nu au reușit din cauza că zona era blocată de utilaje și semne de interzicere a circulației.
Din ceea ce se pare, era vorba despre reparații la drum, în zona sensului giratoriu.
Autoritățile nu au anunțat însă lucrări programate, nici că traficul va fi închis și nici când va fi reluată circulația.
”Accesul este blocat pe bretea, nu se poate intra. Cred că turnau asfalt. Nu au anunțat nimic, foartă multe lume s-a dus până acolo și a trebuit să întoarcă, să o ia spre nord sau spre Sebeș” a transmis cititorul.
Foto: Cititor Alba24
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. Cum vor putea accesa firmele ajutorul de la stat
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) propune noi reguli pentru participarea la târgurile internaționale. Printr-un proiect publicat vineri, se intenționează revizuirea criteriilor de selecție pentru acordarea ajutorului de minimis, pe care antreprenorii îl pot solicita pentru a participa la târguri internaționale.
„Până acum, selecția pentru participarea la târgurile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Cât a costat modernizarea DJ 107V pe 11,5 km între Sânmiclăuș și Fărău. Consiliul Județean Alba a actualizat datele investiției
Consiliul Județean Alba a actualizat datele investiției pentru modernizarea DJ 107V între Sânmiclăuș, Alecuș și Fărău. Este vorba despre un tronson de 11,5 km de drum pietruit ce a fost amenajat și asfaltat.
Drumul face legătura între DJ 107 Blaj – Jidvei (din zona satului Sânmiclăuș) și DJ 107D Ocna Mureș – Fărău. Recepția lucrărilor a fost făcută de Consiliul Județean Alba în 4 decembrie.
Au fost realizate…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Tradiții și obiceiuri de Ignat 2025: superstiții românești legate de sărbătoarea din 20 decembrie. Ce nu ar fi bine să faci
Tradiții și obiceiuri de Ignat 2025: Sărbătoarea Ignatului, marcată pe 20 decembrie este legată de practica tradițională de sacrificare a animalelor. Acest obicei se leagă de pomenirea vieții de jertfă a Sfântului Ignatie și reprezintă o formă de caritate și ajutor pentru cei sărmani.
În această zi mulţi români, mai ales din mediul rural, sacrifică porcul pentru masa de Crăciun.
Ignatul cade întotdeauna în plin…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
PROGRAM magazine de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026 în Alba: Kaufland, Lidl, Profi, Penny, Selgros, Carrefour, mall-uri
PROGRAM magazine în minivacanțele de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026 Majoritatea magazinelor au program special în perioada sărbătorilor de iarnă.
Cei care doresc să cumpere alimente sau cadouri în această perioadă au la dispoziție mai multe supermarketuri și complexuri comerciale la Alba Iulia.
Program KAUFLAND Alba Iulia de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026
Calea Moților 120
Luni și marți, 22-23 decembrie:…
Citește mai mult pe Alba24.ro



