Connect with us

Eveniment

FOTO: Pieton lovit de mașină pe o stradă din Târgu Mureș. La volan, un tânăr de 23 de ani

Publicat


Un bărbat a ajuns la spital după ce a fost lovit de un autoturism, pe o stradă din Târgu Mureș. La volanul mașinii, un tânăr de 23 de ani.

Potrivit IPJ Mureș, accidentul a a vut loc sâmbătă, jurul orei 11:10, în municipiul Târgu Mureș, în apropierea intersecției Bulevardului 1848, cu strada Koos Ferencz.

Din primele date, conducatorul unui autoturism, un bărbat în vârstă de 23 de ani, din Târgu Mureș, care se deplasa pe Bulevardul 1848, ar fi surprins și accidentat un bărbat de 50 de ani, din Târgu Mureș, care, în calitate de pieton, se afla în traversarea părții carosabile.

În urma impactului, pietonul a fost transportat la o unitate medicală, pentru îngrijiri de specialitate.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului rutier, în cadrul unui dosar penal de vătămare corporală din culpă.

sursa foto: Info Trafic Mureș


Dacă ți-a plăcut articolul:


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Eveniment

FOTO: Incendiu produs la un adăpost de animale, într-o localitate din Sibiu

Publicat

Un incendiu a izbucnit, vineri la amiază, la un adăpost de animale din Sebeșu de Sus, județul Sibiu.

Potrivit ISU Sibiu, pompierii sibieni au intervenit de urgență la ieșirea din localitatea Sebeșu de Sus pentru stingerea unui incendiu care se manifesta la un adăpost de animale.

La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere, o cisternă cu apă, o autospecială de primă intervenție și un echipaj SMURD. De asemenea, a fost mobilizat și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Racovița cu propria autospecială de stingere.

La sosirea forțelor incendiul se manifesta cu flacără, generalizat la adăpostul de animale, precum și la anexele adăpostului.

Pompierii ai lichidat incendiul care a afectat adăpostul în proporție de 90%, pe o suprafață totală de aproximativ 100 metri pătrați.

7 porci au fost salvați, unul fiind găsit decedat în interiorul adăpostului.

Echipajul SMURD a acordat îngrijiri medicale unei femei în vârstă de 55 de ani, care a suferit un atac de panică, aceasta a refuzat transportul la spital.

Cauza izbucnirii incendiului a fost jarul căzut din sistemul de încălzire (sobă cu acumulare de căldură).

Citește mai departe

Eveniment

Ziua Mondială a Bicicletei sărbătorită sâmbătă la Hunedoara. Startul va avea loc din Parcul Tineretului

Publicat

sursa foto: pixabay.com fotografie cu caracter ilustrativ

Ziua Mondială a Bicicletei va fi marcă la Hunedoara, sâmbătă, 3 iunie 2023. Startul va avea loc din Parcul Tineretului.

„Vă așteptăm la plimbare, cu bicicleta din dotare, mâine, sâmbătă – 3 iunie 2023, de la ora 10:30, cu start din Parcului Tineretului spre Peştişu Mare (Pizzeria John), cu finish tot în Parcul Tineretului.

Nu uita să te înscrii la cursă, completând formularul.

Evenimentul este organizat de către Asociaţia MC Huniadica, cu sprijinul Primăriei Municipiului Hunedoara, în cadrul proiectului „Mișcare, Conștientizare, Implicare, Stare de Bine”.

                          sursa foto: Facebook / Primăria Hunedoara

Mai multe detalii,  în prezentarea detaliată a evenimentului!

Vă așteptăm, cu mic, cu mare, la plimbare… pe bicicletă!”, se mai arată în postarea de pe pagina de Facebook a Primăriei Hunedoara.

Citește mai departe

Eveniment

FOTO-VIDEO: Casă mistuită de flăcări, într-o localitate din județul Hunedoara

Publicat

Un incendiu a izbucnit, vineri dimineață, la o locuință aflată în Valea Dobrii din județul Hunedoara.

Potrivit ISU Hunedoara, vineri dimineață, 2 iunie 2023, printr-un apel la numărul unic pentru situații de urgență 112, a fost semnalat un incendiu izbucnit într-o gospodărie din satul Vadul Dobrii, comuna Bunila.

Spre locul indicat s-au deplasat de urgență, pompierii Detașamentului Hunedoara cu două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.

La sosirea echipajelor operative la fața locului, incendiul se manifesta generalizat la o casă bătrânească, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați, cu posibilitatea de extindere la o alta locuință aflată în apropiere.

Proprietara casei, o doamnă în vârstă de 72 de ani, cu probleme locomotorii, a fost evacuată de către săteni.

De asemenea, prima intervenție în acest caz a fost asigurată de câțiva vecini, cărora li s-au alăturat doi agenți din cadrul Postului de Poliție Bunila și un ofițer al ISU Hunedoara aflat în timpul liber.

Intervenția pompierilor a fost una dificilă, întrucât gospodăria era izolată și accesul autospecialelor a fost posibil doar până la o distanță de 150 metri față de aceasta, din cauza terenului accidentat.

Incendiul a fost localizat și lichidat, iar la această oră, pompierii acționează pentru înlăturarea efectelor negative generate de acesta.

Proprietara casei a fost asistată medical de către echipajul de prim ajutor, fără a se impune transportul acesteia la spital.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind coșul de fum neizolat corespunzător față materiale combustibile.

Citește mai departe

Bistrita-Nasaud

Coliziune între două autoturisme pe DN 17D, în județul Bistrița-Năsăud. Două persoane au fost rănite

Publicat

Arhivă foto

Un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane a avut loc, vineri dimineață pe o șosea din Bistrița-Năsăud. În eveniment au fost implicate două mașini.

Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, vineri, 2 iunie, polițiștii Compartimentului Rutier Năsăud au intervenit la un accident rutier, produs pe Drumul Național 17D, între Feldru și Nepos.

Din primele date, un autoturism condus pe direcția Feldru-Nepos, de către un bărbat, de 68 de ani, din Lunca Ilvei a intrat în coliziune cu un autoturism care circula din sens opus și care era condus de o femeie, de 36 de ani, din Feldru.

Accidentul s-a soldat cu rănirea celor doi conducători auto.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Polițiștii din Năsăud continuă cercetările pentru vătămare corporală din culpă.

Citește mai departe