Eveniment
FOTO: Primăria Sibiu investește peste 9 milioane de lei în noi stații de încărcare pentru vehicule electrice

Primăria Sibiu a anunțat că a cumpărat âncă 65 de stații de încărcare pentru vehicule electrice, pe lângă cele 14 existente deja în municipiu. Investiția, estimată la 9,5 milioane de lei, este finanțată din PNRR. Stațiile de încărcare vor deservi atât municipiul Sibiu, cât și localitățile din zona metropolitană.
În total, 45 de stații vor fi amplasate în Sibiu, iar restul vor fi instalate în orașele: Cisnădie, Ocna Sibiului și comunele Șelimbăr, Șura Mare, Șura Mică, Cristian, Poplaca și Roșia. Stațiile vor fi dotate cu ecrane LED tactile, control prin RFID și sistem de monitorizare la distanță pentru urmărirea locației, stării de funcționare și a consumului de energie, se arată într-un comunicat al Primăriei Sibiu.
”Proiectul pentru extinderea transportului public din Municipiul Sibiu spre localitățile din zona Metropolitană avansează. Procedura de achiziție pentru 6 autobuze de 10 metri s-a încheiat prin semnarea contractului, termenul de livrare a acestora fiind de 6 luni.
De asemenea, procedura de achiziție pentru 30 de autobuze de 12 metri este aproape finalizată.
Unul dintre ofertanți a depus o contestație, aceasta fiind însă respinsă de CNSC, astfel încât după ce decizia devine definitivă vom putea încheia contractul.
Acum inițiem și achiziția pentru 65 de stații de încărcare pentru autovehicule electrice și hibride care vor fi amplasate atât în Municipiul Sibiu, cât și în localitățile care fac parte din ADI Transport Metropolitan”, a declarat primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor.
Potrivit sursei citate, stațiile vor avea ecrane LED tactile, un sistem de control a accesului prin tehnologie RFID și vor fi conectate la un sistem de management la distanță, care va indica locația, starea de funcționare, cantitatea de energie consumată pentru încărcările efectuate și informații privind plățile efectuate.
Reamintim că în Municipiul Sibiu există deja 14 stații publice duble pentru încărcarea autovehiculelor electrice.
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Alba
FOTO: Activitate a Biroului pentru Protecția Animalelor Poliția Alba, alături de câinii Tina și Bruno, la școala din Ciugud

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au desfășurat luni o activitate educativ-preventivă la Școala Gimnazială Ciugud, însoțiți de Tina și Bruno.
Cei doi câini au ascultat cu atenție instructajul polițiștilor Compartimentului Canin din cadrul Serviciului Criminalistic.
În semn de mulțumire, copiii le-au dăruit polițiștilor un cadou care să le amintească de întâlnirea de luni. Fiecare a surprins un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Vidra, surprinsă pe camerele de monitorizare din Parcul Natural Apuseni. Un semn al unui ecosistem sănătos

Camerele de monitorizare amplasate în Parcul Natural Apuseni au surprins recent imagini rare cu o vidră (Lutra lutra) în habitatul său natural. Această specie discretă și jucăușă este un indicator al ecosistemelor sănătoase, prezența sa confirmând calitatea apelor și echilibrul biodiversității din zonă.
Vidra europeană este un mamifer semiacvatic cunoscut pentru agilitatea sa și comportamentul jucăuș. Prezența…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Schimbajre majoră la Facebook, anunțată de Meta. Este vorba de o secțiune care ajută utilizatorii să observe foarte rapid care sunt postările persoanelor apropiate.
Modul în care funcţionează fluxul principal nu se va schimba. Aplicația va grupa tot conţinutul creat de prieteni într-o categoria specială, potrivit about.fb.com, citat de Gândul, notează Mediafax.
Noua secțiune nu trebuie confundată cu fluxul care…
Citește mai mult pe Alba24.ro