Connect with us

Eveniment

FOTO: Șapte persoane, printre care doi copii, implicate într-un accident pe un drum din Hunedoara

Published

on



Șapte persoane au fost implicate într-un accident rutier produs, duminică la amiază, pe un drum din județul Hunedoara. În coliziune au fost implicate două autoturisme.

Potrivit ISU Hunedoara, accidentul a avut loc la ieșirea din municipiul Petroșani spre Deva, după ce două autoturisme s-au ciocnit. Din impact, una dintre mașini a ieșit de pe șosea și a lovit un gard.

Au intervenit pompierii Detașamentului Petroșani cu o autospecială dotată cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD. În sprijinul pompierilor a fost alocat și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

UPDATE: Cum s-a produs accidentul

IPJ Hunedoara: Duminică, 9 iulie 2023, la ora 11:02, conducătorul unui autoturism în vârstă de 55 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în județul Gorj, pe DN66 la ieșirea din municipiul Petroșani spre orașul Hațeg, în care se aflau cinci persoane, a pierdut controlul direcției de deplasare, a intrat pe contrasens
și a lovit un alt autoturism înmatriculat în județul Brașov, în care se aflau două persoane.

În urma evenimentului rutier toate persoanele au fost preluate și transportate de către echipajele medicale la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Din primele investigații sunt patru victime (un bărbat, o femeie și două fete minore  de 11 ani și 12 ani), toate rănite ușor.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul alcooltest rezultatul fiind negativ.

”În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, ai declarat reprezentanții IPJ Hunedoara.

La fața locului, echipajele operative au constatat faptul că în accident au fost implicate două autoturisme, în care se aflau șapte persoane, printre care și două minore.

Toate cele lșapte persoane au fost evaluate medical la locul evenimentului de către echipajele de prim ajutor.

Dintre acestea, trei persoane – cele două minore și un adult, au necesitat îngrijiri medicale, apoi au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe din Petroșani pentru investigații de specialitate.

Pompierii militari au asigurat măsurile specifice de preîntâmpinare a izbucnirii unui incendiu în astfel de cazuri, a declarat sg.maj. Roxana Mateuț, purtător de cuvânt al ISU Hunedoara.

Cazul a rămas în atenția polițiștilor.


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

20 decembrie: „Crăciun ca-n Alba. Tradiție și bun gust”, eveniment dedicat tradițiilor autentice românești, organizat de PSD Alba

Published

on

Partidul Social Democrat Alba organizează sâmbătă, 20 decembrie, începând cu ora 12:00, prima ediție a evenimentului „Crăciun ca-n Alba. Tradiție și bun gust”, o sărbătoare dedicată valorilor creștine, obiceiurilor autentice românești și gastronomiei tradiționale.

Într-un format unic, evenimentul va presupune o competiție gastronomică și a tradițiilor, în care echipe de măcelari, bucătari și păstrători ai…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

UTCN, Marele Trofeu „Nicolae Vasilescu Karpen” la Salonul Euro Politehnicus 2025. Recunoașterea activității de cercetare

Published

on






Cea de-a II-a ediție a Salonului Inventicii, Inovării și Cercetării Euro Politehnicus 2025, organizat de Universitatea Națională de Știință și Tehnologie…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Apel pentru donare de sânge, grupa AB negativ. CTS Alba: stocul este insuficient, pacienții au nevoie de ajutor

Published

on

Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Alba face apel către locuitori să doneze sânge. De această dată, este nevoie de grupa AB negativ. Stocul este insuficient, iar pacienții au nevoie de ajutorul comunității.

”Grupa AB negativ este cea mai rară grupa de sânge. Avem solicitări pe această grupă, dar, din păcate, stocul este insuficient.

Dorim să ajutam toți pacientii care au nevoie de sânge, dar, în primul rând,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Câinele-salvator Yukanna a intrat la pensie. A participat la zeci de misiuni alături de Tiberiu Krizbai, de la Salvamont Alba

Published

on

Câinele-salvator Yukanna a intrat la pensie, la vârsta de 11 ani, după numeroase misiuni alături de Tiberiu Krizbai de la Salvamont Alba. Activitatea sa a fost apreciată și recunoscută, fiind un membru important al echipei de salvatori.

Câțelușa Yukanna, rasa Golden Retriever, este unul dintre cei mai buni câini-salvatori din România și primul din județul Alba. Este atestată pentru căutare-salvare în mediul urban și în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading