Connect with us

Alba

FOTO Senator USR: Noaptea minții. Au sosit testele de salivă în școli, fără instrucțiuni, fără prospect

Published

on



Senatorul USR, Ștefan Pălărie atrage atenția că testele care sosesc în școli nu vin ambalate individual și nu sunt însoțite de prospect și nici de instrucțiuni. 

Acesta a afirmat vineri seara, într-o postare pe Facebook, că toți profesorii trebuie să găsească soluții pentru asamblarea kiturilor sanitare.

„În seara asta (n.r. vineri seara) sau mâine domnul ministru Sorin Mihai Cimpeanu va ieși triumfător la toate televiziunile să anunțe satisfăcut că testele au sosit în școli.

Ceea ce va omite să spună, vă spun eu. Astăzi seara la ora 18:30 au sosit în școli testele de salivă mult promise. În niște cutii mari de carton în care se găsesc 50 de bețișoare într-o pungă, 50 de căpăcele într-o pungă, 50 de flacoane într-o pungă, 50 de pliculețe cu substanță într-o pungă. Făra instrucțiuni, fără prospect. Noaptea minții!!!!

Ordinul este ca joi toți copiii din școală să primească câte un test de salivă aplicat. Profesorii trebuie să găsească soluții ca din seturi de batjocură de 50 de căpăcele și alte ingrediente să asambleze kituri unitare complete”, a scris senatorul, pe pagina de Facebook.

sursa, foto: Ștefan Pălărie (Facebook)

Urmăriți știrile Alba24.ro…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Duminică, 21 decembrie: Activități organizate cu ocazia Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății, la Alba Iulia. PROGRAM

Published

on

Activități dedicate Zilei Victimelor Comunismului în Romania și Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății vor avea loc duminică, 21 decembrie, de la ora 11:00, în locații relevante pentru momentul revoluției din 1989. 

Astfel, locațiile sunt:

  • Troița din Piața I.I.C. Brătianu Alba Iulia – ora 12:00
  • Monumentul Eroilor Revoluției (Bd. Transilvaniei, Alba Iulia) – ora 12:45
  • Sala Unirii Alba Iulia – ora 13:20

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

eIdentity, noul serviciu MAI de indetificare prin cod QR. E bun inclusiv pentru validarea vârstei pe platformele de social media

Published

on

eIdentity, noul serviciu prin care românii își pot dovedi vârsta. Poate fi folosit inclusiv pentru validarea vârstei pe platforme de social media.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a lansat un nou serviciu electronic de identitate digitală, care permite cetățenilor să prezinte securizat doar anumite date din cartea electronică de identitate (CEI), aflate sub controlul exclusiv al posesorului, anunță Andrei Nicoară, expert…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

"Bradul care Unește" oameni și regiuni ale țării a ajuns la Șona. "Fii și tu Moș Crăciun pentru o zi", sâmbătă, 20 decembrie

Published

on

Evenimentul „Fii și tu Moș Crăciun pentru o zi”, organizat de Asociația Șona Connect, va avea loc sâmbătă, 20 decembrie, în Grădina de Joacă Șona Connect, de la 16:30.

Este a patra ediție, iar noutatea acestui an este „Bradul care Unește!”.

Povestea Bradului care Unește

„Totul a pornit la Focșani, de la pasiunea și bunătatea doamnei Alisa Harcan, creatoarea canalului Doctor Crochet.

Pentru a aduce un strop de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Primăria Aiud: Concurs pentru ocuparea unui post de inspector, în cadrul Direcției Arhitect – Șef. Condiții de participare

Published

on

Primăria municipiului Aiud organizează concurs pentru ocuparea unui post de inspector, grad profesional principal, în cadrul Direcției Arhitect – Șef, Compartiment GIS, Cadastru din cadrul aparatului de specialitate al primarului municipiului Aiud.

În conformitate cu prevederile art. VII alin. (3) lit. a) din OUG nr. 156/2024 privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice pentru fundamentarea bugetului…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading