Connect with us

Eveniment

FOTO VIDEO Rusaliile sărbătorite tradițional în satele sibiene. S-au încins hore la Jina

Published

on



Rusaliile sunt cea mai mare sărbătoare după Paști. În satele din județul Sibiu se păstrează încă tradiția și se sărbătorește cum se cuvine. Duminică s-a sărbătorit tradițional. Sătenii, de la mic la mare, s-au îmbrăcat în haine populare și au mers la slujbă la biserică. La Jina s-a întins apoi o horă, iar la Șura Mică s-a sărbătorit Armindenul, iar la Gura Rîului s-a sfințit pământul agricol.

În duminica Rusaliilor tinerii din Jina au îmbrăcat portul popular și au mers la biserică. Apoi, după slujbă, au întins o horă în centrul comunei, la fel cum făceau strămoșii lor.

La Gura Râului, tradiția spine că de Rusalii se sfințește terenul agricol. Așa s-a întâmplat duminică, când a fost sfințită și o nouă troiță.

La…

Vezi mai mult pe Ora de Sibiu


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Locuitorii unui cartier din Sebeș au rămas temporar fără apă potabilă, după o avarie la rețea. Precizările Apa CTTA

Published

on

Apa CTTA SA – Sucursala Sebeș anunță întreruperea furnizării apei potabile într-un cartier din Sebeș, joi, 18 decembrie, din cauza unei avarii produse la rețeaua de distribuție.

Echipa de intervenție este pe teren și încearcă să remedieze în cel mai scurt timp această avarie.

Astfel, locuitorii din cartierul Aleea Parc au rămas fără apă potabilă, iar reluarea alimentării este estimată în jurul orei 18:15.

La…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Târgul de Crăciun Aiud: spectacole, distracție la patinoar și activități pentru copii. Programul evenimentelor din 18-21 decembrie

Published

on

Ultima săptămână a Târgului de Crăciun de la Aiud aduce momente speciale în preajma sărbătorilor de iarnă. Sunt organizate spectacole, activități pentru copii și evenimente pentru toate vârstele.

Primăria Aiud anunță programul pentru perioada 18-21 decembrie.

Patinoarul este deschis până duminică, 21 decembrie inclusiv, în intervalul orar 12.00-20.00.

Joi și sâmbătă este Atelierul lui Moș Crăciun (orele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Vineri, la Alba Mall vine Moș Crăciun. Concert de colinde și daruri pentru cei mici

Published

on

Atmosfera sărbătorilor de iarnă se instalează la Alba Mall vineri seara. Pe 19 decembrie, începând cu ora 18:00, centrul comercial va găzdui un concert de colinde tradiționale susținut de grupul vocal Datina, iar cei mici vor avea ocazia să-l întâlnească pe Moș Crăciun.

„Sună bine. Sună tradițional. Sună a chemare la sărbătoare.

La Alba Mall, credem în renașterea, an de an, a speranțelor și a tot ceea ce este…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

A murit Mircea Coșea, unul dintre cei mai apreciați analiști economici din România

Published

on

Economistul Mircea Coșea, una dintre cele mai cunoscute și vocale figuri ale analizei economice din România, profesor universitar și fost politician, a murit joi, 18 decembrie 2025, la vârsta de 83 de ani.

Mircea Coșea a fost doctor în Științe Economice și profesor la Academia de Studii Economice din București, fiind apreciat de-a lungul timpului pentru expertiza sa în politici fiscale, reforme economice și analiză…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading