Connect with us

Eveniment

Guvernul intenționează să schimbe strategia de vaccinare. Noi categorii de persoane în etapa a II-a

Published

on



Guvernul urmează să adopte astăzi, printr-un proiect de hotărâre, modificarea și completarea hotărârii de guvern 1031/2020 privind aprobarea și demararea strategiei de vaccinare împotriva COVID-19 în România.

Noul proiect de hotărâre propune extinderea grupelor populației pentru vaccinare împotriva COVID-19 prin includerea unor noi categorii considerate prioritare, care fac parte din infrastructura critică sau fac parte din personalul care efectuează misiuni în afara teritoriului României.

În etapa a doua vor fi introduse persoanele încadrate cu un grad de handicap, persoane cu dizabilități sau imobilizate.

Persoanele imunodeprimate, însoțitorii acestora și persoanele care locuiesc în același domiciliu, cât si persoanele fără adăpost.

Totodată, personalul cheie pentru funcționarea instituțiilor statului, respectiv Parlament, Curtea Constituțională, Guvern, Consiliul Economic, Avocatul Poporului, Consiliul Legislativ, BNR, cât și ministerele și instituțiile afiliate sau subordonate acestora. În etapa a doua vor fi propuse și persoanele care fac parte din instituțiile sistemului național de apărare, de ordine publică și securitate națională, precum și executorii judecătorești, interpreții și traducătorii autorizați de Ministerul Justiției și avocații înscriși în tabloul avocaților.

De asemenea, personalul navigant român maritim și fluvial, personalul care își desfășoară profesia pe platforme maritime, cât și personalul care lucrează pe unități mobile de foraj marin.

Alte categorii din etapa a doua de vaccinare:

– personalul care lucrează în domeniul pompelor funebre, direct implicat în manipularea cadavrelor umane;

– personalul din cadrul direcțiilor generale de asistență socială și protecția copilului/serviciul public de asistență socială care își desfășoară activitatea în relație directă cu beneficiarii;

– persoanele care asigură asistență medicală și socială persoanelor prevăzute la pct.(iii) al lit.a);

– personalul din administrația publică locală;

– lucrătorii din agricultură și din industria alimentară de alimente esențiale;

– personalul din Administrația Națională de Meteorologie

– membrii misiunilor diplomatice, oficiilor consulare de carieră și reprezentanțelor organizațiilor internaționale din România, inclusiv membrii de familie care îi însoțesc, deținători de cărți de identitate special emise de Ministerul Afacerilor Externe;

– personalul civil și militar care urmează să execute misiuni în afara teritoriului național, inclusiv membrii de familie care îi însoțesc la post, anterior plecării în misiune;

– inspectorii sociali din cadrul Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială și a structurilor subordonate acestora.

– personalul Curții de conturi a României și ai camerelor de conturi judeţene şi a municipiului Bucureşti

– personalul din cadrul aparatului central și local al Consiliului Concurenței

– sportivii componenți ai loturilor naționale sau ai loturilor olimpice, sportivii calificați individual la jocurile olimpice precum și staful tehnic care participă la pregătirea acestor sportivi.

sursa: mediafax


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

UPDATE FOTO. Accident rutier între Frata și Poiana Frății. Autoturism răsturnat, o persoană transportată la spital

Published

on






Un accident rutier s-a produs în această dimineață între localitățile Frata și Poiana Frății, acolo unde o mașină s-a răsturnat în urma impactului cu un…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

FOTO: Automatele de cafea amplasate la Kaufland Cetate, sparte în timpul nopții. Polițiștii din Alba fac cercetări

Published

on

Automatele de cafea, amplasate la Kaufland Cetate în Alba Iulia, au fost sparte în timpul nopții. Poliția a fost chemată la prima oră a dimineții, la fața locului, potrivit surselor Alba24. 

IPJ Alba a confirmat situația: ”Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia efectuează verificări, în vederea identificării autorilor, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat”.

O echipă de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

FOTO. Accident rutier între Frata și Poiana Frății. Autoturism răsturnat, o persoană transportată la spital

Published

on






Un accident rutier s-a produs în această dimineață între localitățile Frata și Poiana Frății, acolo unde o mașină s-a răsturnat în urma impactului cu un…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Proiect pentru asfaltarea a șase străzi din satul Benic. Emiterea acordului de mediu, solicitat la ANMAP

Published

on

Proiect pentru asfaltarea a șase străzi din satul Benic. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) – Direcția Județeană Alba a anunțat recent depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Modernizare infrastructură rutieră în satul Benic, comuna Galda de Jos”.

Prin proiect se propune modernizarea a șase străzi din satul Benic, în lungime totală de 3.338 m.

Este vorba…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading