Eveniment
Hunedoara: Repornirea Termocentralei Mintia ar putea avea loc la mijlocul săptămânii viitoare
Repornirea Termocentralei Mintia ar putea avea loc la mijlocul săptămânii viitoare, în condiţiile în care minerii din Valea Jiului vor începe lucrul pe 22 februarie şi primul tren cu cărbune va pleca de la exploatările miniere spre producătorul de energie o zi mai târziu, a declarat, sâmbătă, directorul general al Complexului Energetic Hunedoara (CEH), Samuel Dioane.
Prezent la o întâlnire convocată de conducerea Consiliului Judeţean Hunedoara cu parlamentarii judeţului pe tema situaţiei cu care se confruntă mineritul din Valea Jiului şi Termocentrala Mintia, directorul general al CEH a arătat că, după repornirea instalaţiilor, agentul termic ar putea fi furnizat în municipiul Deva, la parametri normali, în cursul zilei de joi.
Potrivit acestuia, procedurile de repornire a termocentralei costă în jur de 200.000 de lei.
Termocentrala Mintia a fost oprită în noaptea de joi spre vineri pentru că nu a mai primit cărbune din Valea Jiului. Măsura afectează direct furnizarea agentului termic către aproximativ 4.000 de locuinţe din Deva, dar şi mai multe instituţii publice din învăţământ şi administraţie.
Ca o primă consecinţă, Inspectoratul Şcolar a anunţat că marea majoritate a şcolilor din municipiul Deva vor trece, de luni, la varianta cursurilor online din cauză că nu mai pot asigura căldura în sălile de clasă.
Conform inspectorului şcolar general Ilie Pârvan, un număr de 11 unităţi de învăţământ, cu 4.254 de elevi şi preşcolari, vor trece de la varianta scenariului galben la cursuri online, în conformitate cu normativele în vigoare.
Cele 11 unităţi de învăţământ funcţionează în 37 de clădiri racordate la reţeaua de termoficare a oraşului. AGERPRES/(AS – autor: Sorin Blada, editor: Irina Poenaru, editor online: Alexandru Cojocaru)
Sursa foto: (c) Consiliul Judetean Hunedoara/facebook
Citiţi şi:
Hunedoara: Minerii de la Lupeni continuă protestul declanşat în subteran
Preşedintele CJ Hunedoara: Preluarea Termocentralei Mintia nu trebuie tratată simplist; nu preluăm o sobă de teracotă
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Investigația privind o posibilă înțelegere între bănci pentru stabilirea ROBOR va fi finalizată de Consiliul Concurenței
Consiliul Concurenței urmează să finalizeze, în prima parte a anului, mai multe investigații aflate în derulare, cea mai importantă dintre acestea vizând o posibilă înțelegere între bănci pentru fixarea ratei dobânzii ROBOR.
Anunțul a fost făcut de președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu.
Potrivit acestuia, raportul întocmit de echipa de investigație în cazul ROBOR este finalizat și se află în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților
Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete
Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței.
Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.
Potrivit…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Ora de vară 2026. Când se schimbă ceasul anul acesta și ce efecte poate avea asupra organismului
Ora de vară 2026. România va trece la ora de vară în ultima duminică din luna martie, când ceasurile vor fi date înainte cu o oră.
Astfel, pe măsură ce zilele devin tot mai lungi, iar nopțile mai scurte, ne apropiem de momentul în care românii trebuie să își schimbe ceasurile.
Mai exact, schimbarea va avea loc în noaptea de sâmbătă, 28 martie, spre duminică, 29 martie, când ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Citește mai mult pe Alba24.ro
