Connect with us

Alba

IGSU cumpără 40 de autospeciale cu roboți care să intervină în caz de dezastru, inclusiv de natură nucleară. Cât costă

Published

on



IGSU cumpără 40 de autospeciale cu roboți care să intervină în caz de dezastru, inclusiv de natură nucleară. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a scos la licitație în SICAP un contract de 342 milioane lei pentru achiziția acestor autospeciale. 

Mașinile trebuie să fie dotate cu roboți de intervenție care să desfășoare misiuni specifice în zone afectate de un potențial dezastru industrial,…

Citește mai mult pe Alba24.ro


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Bărbați din Alba, trimiși în judecată după ce au adus în țară cantități imense de droguri ascunse în butoaie cu fructe congelate

Published

on

Doi bărbați din Alba care au introdus în țară, prin portul Constanța o cantitate imensă de cocaină, au fost trimiși în judecată pentru trafic internațional de droguri.

Este vorba despre Oliviu Oltean și Vasile Sabău care au devenit cunoscuți după ce au introdus din țară, din Ecuador, 70 de butoaie ce conțineau pulpă de fructe congelată care era amestecată cu cocaină. 

Dacă planul celor doi reușea și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Postul Paștelui 2025: lăsatul secului pentru carne. Credincioșii se pregătesc pentru cel mai aspru post din an. Tradiții

Published

on

Postul Paștelui 2025: lăsatul secului pentru carne va fi duminică, 23 februarie, în acest an. După această dată, credincioșii nu mai consumă produse din carne. Aceștia se pregătesc pentru cel mai lung și mai aspru post din an, cel dinaintea Învierii Domnului.

După 23 februarie, creştinii intră în săptămâna albă, “a brânzei”, când nu mai consumă carne. În această perioadă, nu se fac nunţi.

În…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Tentative de înșelăciune făcute de hackeri în numele BCR. Cum încearcă escrocii să ajungă la conturi bancare sau date personale

Published

on

Tentative de înșelăciune făcute de hackeri în numele BCR. Hackerii și escrocii care acționează în mediul online devin tot mai inventivi și găsesc noi moduri de a înșela oamenii.

Banca Comercială Română (BCR) avertizează clienții cu privire la apeluri și e-mailuri frauduloase, prin care atacatorii se dau drept reprezentanți ai băncii și încearcă să obțină date personale și financiare.

Spre exemplu cei de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Actorul Andrei Pleșa, fiul primarului din Alba Iulia, nominalizat la premiile UNITER. Debut într-un spectacol regizat de Afrim

Published

on

Actorul din Alba Iulia, Andrei Mihai Pleșa, este nominalizat la premiile UNITER la categoria ”cel mai bun debut”. Andrei intră în competiția celui mai important concurs pentru actori din România, grație unui rol într-un spectacol regizat de unul dintre cei mai mari regizori de teatru la nivel european Radu Afrim. 

Andrei a fost nominalizat pentru rolul ”Fiul” din spectacolul ”Trilogia Memoriei”, pus în scenă de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading