Connect with us

Eveniment

Incident în Târgu Mureș. Doi muncitori, transportați la spital după ce au căzut de pe o schelă

Published

on



Arhivă foto

Un incident s-a produs, miercuri după-amiază în municipiul Târgu Mureș. Doi muncitori au ajuns la spital după ce au căzut de pe o schelă.

Potrivit ISU Mureș, trei echipaje de pompieri ale Detașamentului Târgu Mureș ce încadrează o autospecială de stingere, o autoscară mecanică de intervenție și lucru la înălțimi și o ambulanță SMURD C1 Terapie Intensivă Mobilă au intervenit în municipiul Târgu Mureș, strada Aleea Tâmplarilor, pentru acordarea de îngrijiri medicale a doi muncitori căzuți de pe o schelă culisabilă desprinsă parțial de pe un bloc și îndepărtarea pericolului de cădere a acesteia.

Victimele de sex masculin au fost preluate de echipajul SMURD C1 și un echipaj medical SAJ și au fost transportate la spital pentru investigații medicale suplimentare cu suspiciune de multiple fracturi.

Se acționează pentru îndepărtarea pericolului de cădere a schelei montate cu scopul unor lucrări de izolare a blocului.

UPDATE ora 17.20: Incident în Târgu Mureș. Precizările polițiștilor

„Miercuri, în jurul orei 16:00, polițiștii Biroului de Investigații Criminale ai Poliției municipiului Târgu Mureș au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la un accident de muncă.

În fapt, doi bărbați, în timp ce executau lucrări de reabilitare termică la un imobil de pe strada Tâmplarilor din Târgu Mureș, ar fi căzut de pe schelă și ar fi suferit leziuni.

Aceștia au fost transportați la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.

În cauză, au fost informați reprezentații Inspectoratului Teritorial de Muncă Mureș.

De asemenea, polițiștii au deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și neluare a măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă, pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul”, a precizat reprezentantul IPJ Mureș.


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Joi, 4 decembrie: Recital de colinde de Sf. Varvara, la Biserica Ortodoxă „Pogorârea Sf. Duh” din Abrud

Published

on

Cupru Min și Primăria Abrud invită cetățenii joi, 4 decembrie, la un concert de colinde, de praznicul Sfânta Mare Muceniță Varvara, ocrotitoarea minerilor și a orașului Abrud.

Evenimentul va avea loc de la orele 17:00, la Biserica Ortodoxă Pogorârea Sf. Duh, situată în orașul Abrud, pe strada Mărășești, nr. 57-59.

Vor evolua:

  • Corul Bisericii Ortodoxe Lupșa, Corul Sf. Varvara (Biserica Pogorârea Sf. Duh –…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

LIVE VIDEO Alin Tișe, la podcastul Cluj24.Ediție specială de 1 Decembrie cu jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu

Published

on






Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, este invitat, marți, de la ora 13, la ediția specială de 1 Decembrie a podcastului ”Contraste” realizat de…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Vineri, 5 decembrie, se deschide Târgul de Crăciun 2025 la Sebeș: spectacole, surprize pentru copii, colinde. PROGRAM

Published

on

Primăria Sebeș anunță că Târgul de Crăciun în municipiu se deschide vineri, 5 decembrie, de la ora 17.00. Sunt pregătite surprize pentru copii, în seara de Moș Nicolae.

Evenimentul ”Crăciun cu bucurie, la Sebeș” – Târgul de Crăciun se desfășoară în perioada 5-24 decembrie, în parcul primăriei. Spectacole și alte evenimente vor fi și în alte locații din municipiu.

Târgul de Crăciun 2025 la Sebeș….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Accident la Alba Iulia: tânăr care a traversat strada neregulamentar, lovit de o mașină. A fost tansportat la spital

Published

on

Accident la Alba Iulia: un tânăr care a traversat strada neregulamentar a fost lovit de o mașină. Pietonul a fost transportat la spital. Evenimentul rutier s-a petrecut luni după-amiaza.

Potrivit IPJ Alba, în 1 decembrie, în jurul orei 16.20, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe Bulevardul Revoluției 1989, a avut loc un eveniment…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading