Alba
Litoral 2022: Cât costă un sejur la mare. Prețuri ca pe Coasta de Azur pentru o vacanță la Marea Neagră, la început de sezon
O vacanță la mare anul acesta poate pune probleme serioase bugetului românilor. Unele locații de pe litoralul Mării Negre percep tarife de lux, potrivite unor sejururi exclusiviste în sudul Franței.
Cele mai ridicate prețuri rămân cele din Mamaia Nord, unde sunt mai multe hoteluri de 5 stele, cu tarife pe măsură.
Un sejur de 7 zile la un hotel de 5 stele, Mamaia, costă puțin peste 10.000 lei, cameră dublă standard, cu mic dejun și prânz incluse.
O cameră dublă cu vedere la mare, la un alt hotel dotat cu cazino, din zona Mamaia Nord, pe aceeași perioadă: 7 zile, din 18 iunie, ajunge la 7.672 lei cu mic dejun inclus.
O variantă puțin mai ieftină, dar păstrând același confort de 5 stele, o găsim la două hoteluri aflate tot în Mamaia Nord, iar prețurile variază între 5.460 lei (cu mic dejun inclus) și 5.782 lei (mic dejun și prânz incluse).
Vezi și Concediu în Grecia 2022. Prețuri la mâncare și combustibil, informații despre drum și ponturi pentru o vacanță reușită
În cazul în care bugetul este și mai permisiv, un resort din Mamaia Nord oferă posibilitatea închirierii unei vile mediteraneene, cu acces la plajă privată și facilități de lux.
Fiecare vilă beneficiază de o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Cum pot fi reclamați șoferii agresivi în trafic. Comportamentele agresive ale șoferilor pot fi reclamate și prin prezentarea unor imagini video din trafic. Procedura prin care astfel de sesizări pot fi acceptate și soluționate a fost prezentată de către Ministerul Afacerilor Interne (MAI).
Legislația a fost modificată la jumătatea anului 2024, prin OUG 84/2024. Aceasta a introdus în Codul Rutier posibilitatea ca…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Gramatica, studiată și la liceu. Clase cu profil intensiv și la alte discipline. Noutăți pentru elevi, pregătite de minister
Noutăți pentru elevii de liceu. Gramatica va fi introdusă la clasele a IX-a și a X-a „în unități de învățare”, la limba română. Pe lângă clasele intensive limbă modernă sau informatică, vor apărea și cele cu studiu intensiv la alte discipline.
Modificările au fost anunțate în contextul punerii în dezbatere publică a noilor planuri-cadru, de către ministerul Educației și Cercetării (MEC).
„Limba și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Au început lucrările pe cel mai dificil tronson din Autostrada Sibiu-Pitești. Include cel mai lung tunel rutier de pe A1
Au început lucrările pe cel mai dificil tronson din Autostrada Sibiu-Pitești. Acesta include cel mai lung tunel rutier de pe A1, a anunțat secretarul de stat Irinel Ionel Scrioșteanu, de la Ministerul Transporturilor.
”Au început lucrările pe șantierul Secțiunii 3 Cornetu – Tigveni al Autostrăzii Sibiu-Pitești.
Este cel mai dificil si mai important tronson de autostradă construit în toată istoria noastră, până…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Operațiune a polițiștilor din Alba, finalizată cu capturarea unei cantități mari de canabis. Cum ajungeau drogurile în țară
Operațiune a polițiștilor din Alba, finalizată cu capturarea unei cantități mari de canabis. Este vorba despre 37,5 kilograme, descoperite de polițiști și procurori în niște colete. Drogurile ajungeau în România prin intermediul unei firme de transport, printre diverse bunuri alimentare.
Investigațiile au fost derulate de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, împreună cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro