Connect with us

Alba

LIVE VIDEO: Cum este pregătită masa populară de 1 Decembrie 2022, la Alba Iulia. 7000 de porții de fasole pentru Ziua Națională

Publicat


Ziua Națională la Alba Iulia – 1 Decembrie 2022: Peste 7000 de porții de mâncare sunt pregătite pentru participanții la evenimentele organizate la Alba Iulia.

Marea Unire a bucătarilor: 15 bucătari și-au unit forțele pentru a găti cele mai gustoase preparate.

Alba24 discută cu bucătarii care pregătesc festinul de Ziua Națională: fasole și cârnați.

”Meniul” de 1 Decembrie, la Marea unire a bucătarilor, este tradiționala fasole cu cârnați și ciolan. Bucătarii au gătit la ceaune încă de dimineață.

Porțiile sunt distribuite în caserole, în Piața Cetății și în curtea Universității din Alba Iulia.

Masa populară este organizată după parada militară și spectacolul folcloric.

Următoarele evenimente de la Alba Iulia, de 1 Decembrie:

  • ora 15.00 – Citirea Rezoluției Adunării Naționale de la Alba Iulia și Rugăciune de mulțumire. Monumentul Unirii. Eveniment organizat de Primăria Municipiului Alba Iulia în parteneriat cu Biserica Română unită cu Roma, Greco-Catolică
  • ora 16.00 – Alba – meleaguri de poveste. Tărâmul zânelor, regia Teodora Popa. Spectacol de teatru pentru copii, la Sala 67 a Teatrului de Păpuși Prichindel Alba Iulia
  • ora 16.30 – „2024 – Bicentenarul Avram Iancu”. Parteneriat la nivelul instituțiilor de cultură subordonate Consiliului Județean Alba pentru implementarea proiectului „2024 – Bicentenarul Avram Iancu” (Monumentul lui Avram Iancu din Cetatea Alba Iulia). Eveniment organizat de Consiliul Județean Alba
  • ora 17.00 – Phoenix – Povestea (regia Cristian Radu Nema). Proiecție de film, cu participarea fondatorului Nicolae Covaci. Casa de Cultură a Studenților. Acces liber pe bază de invitație – în limita locurilor disponibile. Eveniment organizat de Primăria Municipiului Alba Iulia, în parteneriat cu Casa de Cultură a Studenților Alba Iulia
  • ora 17.00 – „Caleidoscopul Unirii”. Momente de animație, prezentări și reenactment istoric. Itinerant în Cetatea Alba Carolina. Eveniment organizat de Consiliul Județean Alba, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Centrul de Cultură ”Augustin Bena”
  • ora 18.00 – Pornirea iluminatului de sărbători. Latura de Vest a Cetății Alba Carolina. Eveniment organizat de Primăria Municipiului Alba Iulia
  • ora 18.00 – „Dacă inimile toate…” după versuri de Matei Vișniec. Silvan Stâncel Trio. Lansare album și recital – Silvan Stâncel, Dan Liviu Cernat și Cristian Alexievici, la Spațiile expoziționale de la Poarta a III-a din Cetatea Alba Iulia. Eveniment organizat de Consiliul Județean Alba, Biblioteca ”Lucian Blaga” Alba
  • ora 19.00 – Irina Rimes x Damian Drăghici x Surorile Osoianu, Zdob și Zdub. Concerte. Piața Cetății. Eveniment organizat de Primăria Municipiului Alba Iulia
  • Ora 19.00 – Caleidoscopul Unirii – momente de animație, prezentări și reenactment istoric. Itinerant în Cetatea Alba Carolina. Eveniment organizat de Consiliul Județean Alba, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Centrul de Cultură ”Augustin Bena”
  • ora 22.00 – La mulți ani, România! Spectacol de artificii. Piața Cetății. Eveniment organizat de Primăria Municipiului Alba Iulia

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Ziua Națională la Alba Iulia – 1 Decembrie 2022: Peste 7000 de porții de mâncare sunt pregătite pentru participanții la evenimentele organizate la Alba Iulia.

Marea Unire a bucătarilor: 15 bucătari și-au unit forțele pentru a găti cele mai gustoase preparate.

Alba24 discută cu bucătarii care pregătesc festinul de Ziua Națională: fasole și cârnați.

”Meniul” de 1 Decembrie, la Marea unire a bucătarilor, este tradiționala fasole cu cârnați și ciolan. Bucătarii au gătit la ceaune încă de dimineață.

Porțiile sunt distribuite în caserole, în Piața Cetății și în curtea Universității din Alba Iulia.

Masa populară este organizată după parada militară și spectacolul…

Citește mai mult pe Alba24.ro


Dacă ți-a plăcut articolul:


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Luptătorii de takewondo din Alba Iulia s-au antrenat alături de unul dintre cei mai buni sportivi ai planetei, Carlo Molfetta

Publicat

Luptătorii de taekwondo ai cluburilor CS Unirea și CSM Unirea din Alba Iulia au avut ocazia să se antreneze cu unul dintre cei mai buni sportivi la nivel național. 

Este vorba despre un stagiu de pregătire, eveniment sportiv, ce s-a desfășurat la București, în acest weekend.

Sportivi din toată țara au avut ocazia să se antreneze cu Carlo Molfetta, unul dintre cei mai buni luptători de taekwondo din lume. 

Campion la Jocurile…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

Alba

O persoană din Alba a plătit cinci lei pentru transportul unui colet, dar a rămas fără bani pe card. Cum au acționat hackerii

Publicat

Fraudele informatice au ajuns să fie comune, iar o bună parte dintre utlizatorii de internet, sau cei care dețin carduri bancare ajung să cadă în plasa hackerilor. 

Este și cazul unei persoane din Alba, care a căzut victima hakerilor de pe internet. Modalitatea în care escrocii din mediul online acționează este descrisă într-o motivarea a Judecătoriei Alba Iulia. 

Din lipsă de probe, dar și pentru că banca returnează de cele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

Alba

Cum a reușit primarul din Șpring, Iulia Stănilă, să pornească reciclarea de PET-uri în localitate: A apelat la copiii comunei

Publicat

Iulia Stănilă, primarul din Șpring, a dezvăluit într-o conferință de presă susținută la sediul partidului PNL Alba, cum a reușit să îi motiveze pe cetățenii comunei să recicleze. 

Mai exact acesta a spus că a administrația locală a amenajat un centru de colectare pentru reciclare de PET-uri, doze și sticlă, dar localnicii nu îl foloseau deloc. 

Din această cauză, primăria a trebuit să vină cu o soluție, iar Iulia…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

Alba

Primarul USR din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, curtat de PSD pentru o candidatură în 2024. Ce spune acesta

Publicat

Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa (USR), este curtat intens de PSD, potrivit surselor Alba24. Acesta ar fi avut discuții cu europarlamentarul Victor Negrescu și cu premierul Marcel Ciolacu. 

Aceștia i-ar fi propus lui Pleșa o candidatură pentru un nou mandat de primar la Alba Iulia, din partea social-democraților.

Discuțiile complică lucrurile atât în PSD cât și în PNL și în USR.

Social – democrații aveau deja un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe