Connect with us

Eveniment

Mărturia unui alt student al lui „Domn’ Profesor” – ”Am avut parte de calvarul vieții mele”

Published

on



Înregistrările cu profesorul universitar sibian care a devenit celebru pentru frazele și ”metodele didactice” utilizate, au stârnit mai multe reacții din partea actualilor și a foștilor studenți.

Studenții spun că Eugen Bîrsan are același comportament de peste zece ani de zile. Mulți dintre ei au relatat experiențe care i-au marcat și după care au rămas cu sechele.

Citește și ”Domn’ profesor” narcisist de la Inginerie jignește o studentă – ”Nu ți se pare că ești penibilă?”

Profesorul a jignit o studentă după ce aceasta i s-a adresat cu ”domn’ profesor” în loc de ”domnule profesor”. Tânăra a fost numită penibilă, dar mai apoi profesorul s-a scuzat, spunând că nu asta a fost intenția lui,  ci a dorit să transmită un mesaj constructiv.

CITEȘTE AICI EXPLICAȚIILE PROFESORULUI 

În urma publicării articolului, mai mulți studenți care au avut cursuri cu Eugen Bîrsan, au contactat Ora de Sibiu pentru a relata experiența lor proprie. Conform spuselor, profesorul jignește des studenții și vorbește pe un ton foarte urât.

Studenți marcați pe viață de atitudinea profesorului

”Am fost student la el și am avut parte de calvarul vieții mele. Nu exista oră în care să nu-mi pună vreo poreclă sau să nu se ia de mine din orice motiv, găsea el. Avea treabă și atunci când te vedea îmbrăcat cu o haină de firmă, trebuia sa te întrebe daca e cumparată de la second hand sau e fake. Era frustrat din orice motiv. La fel, când mergeam în laborator, trebuia sa ne ferim de bicicleta lui parcata fix pe calea de acces . Au fost colegi care s-au atins din greșeală de ea și a ieșit o mega lecție de viață. La fel și pe stradă, nu avea loc cu bicicleta de colegele care aveau geanta pe umăr și la următoarea oră trebuia să le țină o morală. Și încă câte a mai făcut…”, spune un student de la Inginerie.

Vezi și VIDEO „Domn’ profesor” de la Inginerie lovește din nou – A mai jignit un student

Un alt student povestește că profesorul universitar mânca în timpul cursului în fața studenților, în timp ce lor le interzicea să facă asta.

”La începutul fiecărui curs/laborator, trebuia să intrăm la fix ca să ne primească, iar apoi ne pierdeam 10-15 minute să ne uităm la el cum mănâncă. Bineînțeles, noi nu aveam voie să mâncăm in fața lui. Avea momente când se uita la anumite persoane și punea întrebări de genul “Cumătra, vrei și tu o bucată de chec?” Vorbea foarte urât, fapt dovedit de fiecare student care a făcut fizică cu el.”, spune un alt fost student de la Inginerie.

De asemenea, au mai fost și alți studenți care au trimis înregistrări din timpul cursurilor, în care profesorul Bîrsan ridica vocea la studenți. De exemplu, în înregistrarea de mai jos, profesorul certa o studentă pentru faptul că nu a răspuns la întrebările pe care dânsul le-a adresat tuturor studenților. Deși studenta a spus că nu a intervenit în discuție pentru că nu știa ce să răspundă, acesta afirma că ar fi trebuit să spună orice, chiar dacă nu știa, ca să arate că este prezentă și să dea dovadă de implicare.

Câteva minute mai târziu, aceeași studentă a fost numită ”nesimțită” pentru faptul că în momentul în care a deschis microfonul, avea televizorul pornit pe fundal.

Menționăm faptul că, înregistrările audio nu au fost furnizate de către studenții care participă la dialog.

sursa: Ora de Sibiu


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele despre ziua de 14 februarie, Ziua Îndrăgostiților, pentru fiecare zodie

Published

on

Horoscop 9-15 februarie. Această săptămână este marcată de o atmosferă mai emoțională decât de obicei, având în vedere că se apropie Ziua Îndrăgostiților.

Totuși, nu este vorba doar despre romantismul clasic, ci despre felul în care fiecare zodie își definește relațiile, nevoile și limitele.

Pentru unii, 14 februarie devine un test al sincerității în cuplu, pentru alții, un moment de clarificare sau chiar de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

Banii românilor cresc accelerat în Pilonul II. Active record de peste 200 miliarde lei și aproape 8,5 milioane de participanți

Published

on






Fondurile de pensii private obligatorii au încheiat anul 2025 la un nivel record, cu active totale de 201,6 miliarde de lei, marcând o creștere spectaculoasă de 34%…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

L-ați văzut? Bărbat din Aiud, dat dispărut de mama sa. A plecat spre Alba Iulia și nu a mai putut fi contactat

Published

on

Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Aiud. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

În seara zilei de 8 februarie 2026, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiul său, SZANTO ROBERT LEHEL, în vârstă de 52 de ani, a plecat de la domiciliul său, la aceeași dată, în jurul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu – Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă

Published

on

O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu – Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.

O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

YouTube videoYouTube video

Ambele galerii ale primului…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading