Connect with us

Alba

Mărturie revoltătoare din Secția ATI a Spitalului suport COVID din Aiud: Relatarea fiicei unei paciente care și-a pierdut viața

Published

on



O femeie din Alba Iulia, a cărei mamă, pacient COVID, a murit pe secția ATI a Spitalului Municipal Aiud, face o mărturie cutremurătoare și scoate la suprafață situația din această unitate medicală – suport COVID. 

Femeia a mărturisit, pentru alba24.ro, problemele cu care s-a confruntat de la internarea mamei ei pe secția ATI a spitalului din Aiud și până la deces. 

Aceasta acuză lipsa de comunicare a medicilor, personalul insuficient, apelarea la ”pile și relații” pentru a afla o schemă de tratament, schimbări rapide în starea de sănătate a mamei, informații contradictorii, un medic ATI care și-ar fi cerut scuze pentru că situația a scăpat de sub control sau chiar managerul unității care i-ar fi indicat un articol din Legea Agriculturii.

Mai mult, aceasta a pus la dispoziția reporterilor Alba24.ro și o serie de documente justificative. 

Fiica pacientei decedate lucrează în sistemul privat de sănătate în Timișoara și a relatat telefonic reporterului alba24.ro cum s-au petrecut evenimentele.

Testată pozitiv

Femeia în vârstă de 60 de ani din Alba Iulia nu avea boli cunoscute. La capitolul ”comorbidități” a fost specificat obezitate, în condițiile în care aceasta avea 70 de kilograme și 1,50 m…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

VIDEO: Eveniment pentru promovarea utilizării pistelor de biciclete, la Alba Iulia. Ce provocare au primit elevii Liceului Sportiv

Published

on

Primăria Alba Iulia a organizat marți, 9 decembrie, evenimentul de conștientizare „Comunitatea verde pe două roți”, un prim pas în procesul de implicare a comunității locale în identificarea și depășirea obstacolelor care limitează utilizarea pistelor de biciclete.

Evenimentul, desfășurat la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia, a inclus o prezentare interactivă despre modul de funcționare al bicicletelor,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

O zi liberă plătită pe lună pentru o categorie de salariați. Lege adoptată de Senat

Published

on

O categorie de salariați vor avea o zi liberă plătită pe lună. Legea a fost adoptată luni de Senat.

Este vorba despre proiectul ce prevede ca salariatele diagnosticate cu endometrioză să beneficieze, lunar, de o zi liberă plătită.

Propunerea legislativă care completează în acest sens Legea nr.53/2003 – Codul Muncii a fost adoptată cu 77 voturi ‘pentru’, 34 ‘contra’ și 4 abțineri, potrivit Agerpres.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Miercuri, 10 decembrie: Concert de sărbători al trupelor locale, la Târgul de Crăciun din Sebeș

Published

on

Primăria Sebeș anunță că miercuri, 10 decembrie 2025, de la ora 18.00, în cadrul Târgului de Crăciun, va avea loc concertul special de sărbători susținut de trupele locale.

Evenimentul se va desfășura în atmosfera festivă a sălii de spectacole din incinta Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

Pe scenă vor urca formațiile Dublu Click, Loutfire, Red Ravine, Nexxt Band și Vasi Berki Band, alături de soliștii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

A scăzut numărul burselor de merit și al celor sociale. Câți elevi nu mai primesc bani de la stat

Published

on

A scăzut numărul burselor școlare de merit și al celor sociale. Prin aplicarea noilor criterii și a măsurilor de reducere a cheltuielilor, peste 300.000 de elevi nu mai primesc bani de la stat.

În primele două luni ale anului școlar 2025-2026, peste 345.500 de elevi au pierdut dreptul de a primi bursă, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, relevă o analiză realizată de edupedu.ro.

Economia realizată la buget…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading