Alba
Medicul oftalmolog Teodor Holhoș își apără reputația în instanță. A dat în judecată un pacient nemulțumit și un moderator TV
Medicul oftalmolog Teodor Holhoș l-a dat în judecată pe Mihai Babițchi, liderul Revoluției din Alba Iulia din 1989. Acesta cere în instanță daune de 20.000 de euro. De asemenea în procesul deschis în civil la Tribunalul Alba, medicul Holhoș l-a dat în judecată și pe Andrei Barbu realizatorul unei emisiuni de la o televiziune locală din Alba Iulia.
Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Alba în data de 18…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Un tânăr din Lunca Mureșului s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis. Acesta a fost oprit de polițiști pe o stradă din Ocna Mureș.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, în jurul orei 23.30, polițiștii din Ocna Mureș au au oprit pentru control, pe strada Horia, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din localitatea Lunca Mureșului.
Din verificări a reieșit că acesta…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un bărbat din Blaj a fost reținut de polițiști, fiind cercetat pentru furt. Acesta a sustras bani din casa unui localnic.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, polițiștii de investigații criminale din municipiul Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din Blaj, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt.
Din cercetări a reieșit că bărbatul, în data de 1…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Energia electrică s-a scumpit cel mai mult în noiembrie. Care sunt creșterile de prețuri la produse și servicii
Energia electrică s-a scumpit cel mai mult în noiembrie, arată cele mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Majorarea este cu 62,36% în ritm anual, dar cu un preț în scădere cu 2,52% față de luna precedentă. Este urmată de energia termică, cu o creștere anualizată de 18,8%, și de transportul pe calea ferată, cu 18,59% în ritm anual.
În categoria mărfurilor alimentare, au fost consemnate creșteri de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Sute de camere video vor fi montate pe drumuri și autostrăzi. Șoferii vor primi amenzile acasă, prin sistemul e-Sigur
Sute de camere video vor fi montate pe drumuri și autostrăzi. Șoferii vor primi amenzile acasă, prin sistemul e-Sigur.
Șeful CNAIR, Cristian Pistol, a anunțat că vor fi instalate 400 de sisteme moderne de monitorizare pe drumurile naționale și autostrăzi.
”Pentru reducerea numărului de accidente, pe lângă o infrastructură nouă, este nevoie și de impunerea disciplinei în traficul rutier, inclusiv cu ajutorul…
Citește mai mult pe Alba24.ro



