Eveniment
Metoda accidentul: Un medic fals i-a spus unei femei din Sibiu că fiul ei are nevoie de operație de 15.000 de euro. Ce a urmat
O femeie din Sibiu a fost înșelată cu o sumă mare de bani, de un bărbat care se dădea medic. Acesta i-ar fi spus femeii de 73 de ani că fiul ei a suferit un accident pe gheață și că are nevoie de bani pentru a-l opera.
Potrivit IPJ Sibiu, o femeie din Sibiu a fost prejudiciată de aproximativ 30.000 de lei și 3.200 de euro.
Victima, o femeie în vârstă de 73 de ani, a relatat că la data de 20 decembrie 2022, în jurul orei 12:00, a fost apelată pe telefonul fix de un bărbat care a pretins că este fiul său și care, sub pretextul că a suferit un accident la coloana vertebrală după ce a căzut pe gheață, i-a cerut 15.000 euro necesari unei intervenții chirurgicale de urgență.
„Fiul său” i-a cerut să verifice câți bani are în…
Citește mai mult pe Romania24
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Fostul deputat PSD de Alba, Radu Coclici, a decedat la vârsta de 55 de ani. Trupul, descoperit într-o casă din Alba Iulia
Fostul deputat PSD de Alba, Radu Eugen Coclici, a încetat din viață. Trupul acestuia a fost descoperit vineri, 5 decembrie, într-o locuință din cartierul Orizont. Fostul politician a decedat la vârsta de 55 de ani. Era născut pe 26 septembrie 1970.
Radu Coclici a fost deputat în Parlamentul României, în perioada 2004-2008 și 2008-2012.
Din câte se pare acesta ar fi fost decedat de aproximativ două zile, de la momentul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Un fals contabil, ținta trupelor speciale din Alba Iulia. Cum a reușit să înșele angajații unor firme din oraș
Un fals contabil a fost ținta trupelor speciale din Alba Iulia. Mai exact este vorba despre un bărbat în vârstă de 30 de ani, care a înșelat mai multe firme din Alba Iulia.
Din primele informații, bărbatul a sunat mai mulți angajați ai unor companii din oraș și le-a spus că este contabilul firmelor. Acesta i-ar fi convins să depună mai mulți bani în conturi indicate de el.
După ce angajații și-au dat seama că…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Capcană cibernetică explicată de magistrații Tribunalului Alba: Cum pierzi controlul telefonului, după ce votezi angajatul anului
Cele mai simple acțiuni pe internet, cele care nu dau nimic de bănuit, sunt de fapt cele care îți pot cauza cele mai multe probleme. Una dintre ele este o rugăminte de a vota o persoană la titlul de ”angajat al anului” într-o companie. Apare pe ecranul telefonului, într-un mesaj trimis pe WhatsApp și conține doar o rugăminte și un link care trebuie accesat.
În realitate este o escrocherie pe internet pusă la cale de…
Citește mai mult pe Alba24.ro


