Cluj
Motocicliștii clujeni ies în stradă. Campania de prevenire a incidentelor rutiere are loc în 8 aprilie

Campania de prevenire a incidentelor rutiere ”Atenție la motocicliști” împlinește 10 ani și are loc sâmbătă, 8 aprilie, la Cluj-Napoca, întâlnirea motocicliștilor începând de la 12:00 în parcarea de la Emerson, de unde se va porni la ora 14 într-o defilare pe arterele principale ale municipiului.
De asemenea, vor avea loc o serie de activități de prevenție dedicate tuturor participanților la trafic: șoferi, motocicliști, pietoni, bicicliști, posesori de trotinete ș.a.m.d.
”Încercăm la această ediție aniversară să aducem profesioniști în domeniu pentru a susține un curs de prim-ajutor.
Conform tradiției, participanții la trafic vor…
Citește mai mult pe Cluj24
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Cluj
Un bărbat a decedat după ce s-a electrocutat în timp ce efectua lucrări într-o gospodărie din județul Cluj

Un bărbat a murit, vineri după-amiază, după ce s-a electrocutat în timp ce efectua lucrări într-o gospodărie din Cluj.
Potrivit ISU Cluj, pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit alături de un echipaj SAJ pentru a resuscita un bărbat care a rămas fără semnale vitale după ce a efectuat lucrări la instalația electrică din propria gospodărie, în Popești.
Bărbatului, în vârstă de aproximativ 40 de ani, i-au fost aplicate manevre de resuscitare mai bine de 50 de minute de către echipajele ajunse la fața locului, însă, din păcate, fără a reuși să-i readucă semnalele vitale.
Cluj
FOTO: Accident cu două victime în Dej. Autoturism răsturnat pe plafon, după impactul cu un alt autovehicul

Două persoane au fost rănite, vineri după-amiază într-un accident rutier produs în Dej, județul Cluj.
Potrivit ISU Cluj, accidentul rutier s-a petrecut pe strada 1 Mai din municipiul Dej.
UPDATE ora 17.14: Accident în Dej – Cluj. Precizările polițiștilor
„Vineri, 26 mai 2023, în jurul orei 16.00, polițiștii au fost sesizați pentru a interveni la un accident rutier produs pe strada 1 Mai, din municipiul Dej.
Conform primelor date, polițiștii au constatat că un bărbat în vârstă de 74 de ani, din municipiul Dej, care circula cu autoturismul înspre centrul municipiului, ar fi intenționat să efectueze o manevră de întoarcere, intrând în coliziune cu un ansamblu de vehicule, format din autoturism și remorcă, care circula din sens opus, condus de un bărbat în vârstă de 52 de ani, din comuna Mica.
În urma coliziunii, autoturismul la volanul căruia se afla bărbatul de 52 de ani s-a răsturnat pe partea carosabilă.
După eveniment, atât bărbatul de 52 de ani, cât și o femeie în vârstă de 50 de ani din același autoturism, au necesitat îngrijiri medicale.
Testările cu aparatul etilotest au indicat rezultate negative”, a precizat reprezentantul IPJ Cluj.
La fața locului s-au deplasat o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Dej.
Echipajele operative au găsit în momentul sosirii un autoturism și un ansamblu de vehicule avariate, dintre care ultimul autoturism era răsturnat pe plafon.
Ocupanții au ieșit din autoturisme până la sosirea pompierilor.
Un bărbat și o femeie de aproximativ 50 de ani au primit primul ajutor calificat de la echipajul SMURD, iar apoi au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.
Aceștia prezentau la prima evaluare afecțiuni ușoare.

Administrația Națională de Meteorologie a emis, vineri la amiază o avertizare cod portocaliu de vreme rea și o avertizare cod galben pentru două județe.
Cod PORTOCALIU până la ora 15.00
Județul Hunedoara: Brad, Vața de Jos, Crișcior, Baia de Criș, Buceș, Bucureșci, Blăjeni, Ribița, Tomești, Bulzeștii de Sus;
În zone din județul Hunedoara, se vor semnala local averse torențiale care vor acumula peste 35…40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelie, grindină.
Cod PORTOCALIU până la ora 15:30
Potrivit ANM, se vor semnala averse torențiale care vor acumula peste 35-40 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină.
Județul Braşov: Făgăraș, Hoghiz, Mândra, Șercaia, Comana, Părău, Ungra, Șoarș, Crizbav, Beclean, Ticușu
Cod PORTOCALIU până la ora 15.30
Potrivit meteorologilor, în localitatea Chiuiești din județul Cluj, Se vor semnala averse care vor acumula peste 25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină de dimensiuni mici.

Un accident rutier soldat cu pagube materiale a avut loc, vineri la amiază în județul Cluj. În accident au fost implciate două mașini.
Potrivit ISU Cluj, accidentul rutier s-a produs la intrare în Cluj-Napoca.
UPDATE ora 14.45: Accident în județul Cluj. Cum s-a produs evenimentul
„Vineri, 26 mai 2023, în jurul orei 14.30, polițiștii au fost sesizați despre un eveniment rutier produs pe DN1 E60, în apropiere de comuna Feleacu.
Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au constatat că un bărbat în vârstă de 75 de ani, care se deplasa cu autoturismul înspre comuna Feleacu, ar fi intenționat să efectueze un viraj la stânga, intrând în coliziune cu autoturism care circula din sens opus, condus de un bărbat în vârstă de 52 de ani, din municipiul Turda.
În urma evenimentului au fost înregistrate doar pagube materiale.
Testările cu aparatul etilotest au indicat rezultate negative”, a precizat reprezentantul IPJ Cluj.
Știrea inițială
A fost vorba despre un eveniment rutier în care au fost implicate două autoturisme.
Un bărbat de aproximativ 70 de ani a fost consultat de către echipajul SAJ, fără transport la spital.
La fața locului s-au deplasat o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SAJ.