Connect with us

Eveniment

O școală din Sibiu înființează clase pregătitoare pentru locuitorii din cartierul Magnolia

Published

on



Locuitorii cartierului Magnolia și ai străzilor adiacente vor avea din acest an școlar posibilitatea să înscrie copiii în clasa zero. La Liceul Carol I se vor înființa începând cu anul școlar 2021- 2022 primele două clase pentru învățământul primar.

Astfel, Carol I devine primul liceu sibian care va avea elevi de clasa zero. Sunt disponibile 44 de locuri în două clase cu predare în limba română. Sălile în care vor învăța elevii au fost modernizate, au bănci noi, table interactive și geamuri termopane. Amenajările au fost făcute cu sprijinul Arhiepiscopiei Sibiu, care este proprietarul clădirii în care funcționează unitatea de învățământ.

tabla interactiva

Înscrierile se fac după metodologia aprobată de Ministerul Educației, al fel ca în orice altă…

Vezi mai mult pe Ora de Sibiu


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

VIDEO. 8 milioane de spectatori la BTarena din Cluj în 10 ani. Record absolut în lumea sălilor polivalente moderne din România

Published

on

Seară specială, în BTarena din Cluj-Napoca, în cadrul Transylvania Open. Joi a fost premiat spectatorul cu numărul 8 milioane care a călcat pragul sălii polivalente în 10 ani de când a fost deschisă publicului.

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

După ce a consumat alcool un bărbat din Teiuș și-a bătut tatăl. Ce au făcut polițiștii după ce au intervenit la fața locului

Published

on

Un bărbat din Teiuș și-a bătut tatăl după ce au consumat bături alcoolice. Agresiunea s-a petrecut joi, 6 februarie, în jurul orei 13.00. După ce polițiștii au ajuns la fața locului, aceștia au dispus emiterea unui ordin de protecție pe o perioadă de 5 zile. 

Cazul a fost făcut public de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă din 7 februarie.

Potrivit IPJ Alba, la data de 6 februarie 2025, în jurul orei…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Un bărbat din Alba, dat dispărut în Spania după ce a plecat la muncă, a fost găsit de polițiștii iberici. Ce spun oamenii legii

Published

on

Un bărbat din Alba dat dispărut de familie a fost descoperit în Spania. Familia acestuia a apelat la poliție după ce nu mai putea să ia legătura cu bărbatul. 

Este vorba despre un bărbat din Cugir, Aurelian Cosmin P., de 47 de ani, care a plecat de acasă, la muncă în Spania. Acesta a plecat din Cugir în data de 25 ianuarie, iar din data de 28, familia acestuia nu a mai putut lua legătura cu el.

În data de 1…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

Anyma, creatorul unor SHOW-uri revoluționare cu tehnologii futuriste, vine la Cluj în premieră, la Untold 2025

Published

on

Anyma, artistul care a resetat noțiunea de live show cu o serie de concepte creative în care a integrat noile tehnologii, dar a și dezvoltat altele pentru apariții considerate din alt univers, va ajunge în vara acestui an în…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading