Connect with us

Alba

Paște 2022: Masa de Paște va fi cu 50% mai scumpă decât anul trecut. Cu cât au crescut prețurile alimentelor

Published

on



Primul Paşte „liber de pandemie” din ultimii doi ani este marcat de o putere de cumpărare erodată de inflaţia care a atins două cifre pentru prima dată în ultimii 18 ani.

România nu se confruntă cu o penurie de alimente, dar rămâne de văzut cât de bogată va fi masa de Paşte după ce alimentele s-au scumpit foarte tare în ultima perioadă.

Preşedintele Federaţiei sindicale din industria alimentară – Sindalimenta, Dragoş Frumosu, susţine că masa de Paşte de anul acesta va fi cu 50% mai scumpă decât anul trecut, la unele produse înregistrându-se aproape o dublare a preţului.

Prețul la carnea de miel  și la ouă aproape s-a dublat

„Masa de Paşte, dacă ne gândim numai la ea, va fi categoric mai scumpă cu 50% faţă de anul trecut. Preţul produselor care se consumă de Paşte a crescut şi aici ne referim strict la cozonac, pască, ouă şi carne de miel.

Preţul la carnea de miel aproape s-a dublat. Poate e ceva mai scăzut dacă iei direct de la fermă şi ajungi pe la 40 de lei/kg tăiat, dar sub acest preţ, sub nicio formă.

Mie mi se pare puţin nepotrivit faptul că nu au mai organizat târguri, pentru că în condiţiile acestea nu ar fi fost 50 de lei/kg, poate ar fi fost 40 – 42 de…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Sprijin financiar pentru unii pensionari și renunțarea la impozitarea progresivă în cazul pensiilor speciale, pe masa Guvernului

Published

on

Guvernul va aproba în ședința de joi ajutoarele ”one-off” destinate pensionarilor cu pensii mici și renunțarea la impozitarea progresivă în cazul pensiilor speciale. 

”Prin prezentul proiect de act normativ se propune reglementarea măsurii privind acordarea unui sprijin financiar în cuantum de 800 lei, în două tranșe egale a câte 400 lei în luna aprilie 2025, respectiv decembrie 2025”, de arată în proiectul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Una din zece țigări fumate de români provine din contrabandă. Piața neagră a explodat în 2025

Published

on

Una din zece țigări fumate de români provine din contrabandă: Piața neagră a țigaretelor a crescut în ianuarie 2025 până la 10,1% din totalul consumului, comparativ cu 9,1% în noiembrie 2024, arată o analiză a Novel Research.

Conform sursei citate, nivelul din ianuarie depășește media anuală din 2024, de 9%, cea mai ridicată din ultimii patru ani.

”Pentru prima dată, regiunea cea mai afectată de comerțul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Finanțări nerambursabile pentru proiectele destinate românilor din afara granițelor țării. Condiții pentru solicitanți

Published

on

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) a anunțat, miercuri, lansarea Sesiunii de finanțare nerambursabilă pentru anul 2025.

Este vorba despre sesiunea anuală de finanțare pentru proiectele destinate românilor din afara granițelor țării care doresc să-și păstreze identitatea lingvistică, culturală și spirituală, anunță sursa citată.

Cine poate depune cereri de finanțare

Pot trimite cereri de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

13 martie: Ziua Internațională a Somnului. Importanța unui somn de calitate pentru sănătate

Published

on

13 martie: Ziua Internațională a Somnului este un eveniment anual dedicat conștientizării importanței somnului pentru sănătatea fizică și mentală.

Aceasta este organizată de World Sleep Society și are locpe data de 13 martie.

13 martie: Ziua Internațională a Somnului

Un somn odihnitor contribuie la:

  • Îmbunătățirea memoriei și a concentrării
  • Reglarea metabolismului și menținerea unei greutăți…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading