Alba
Povestea căciulii dacice, recreată în atelierul unui muzeograf. ”Misterul” de la Atelierul de istorie
Repere ale civilizației dacilor reprezintă una dintre atracțiile turistice în mai multe zone ale țării.
De la cetățile dacice, până la evenimente menite să redescopere particularități din viața acestora, pasiunea pentru istorie a fost resimțită din plin atât în Transilvania, cât și în județul Alba.
Un exemplu de pasiune pentru curiozități istorice vine de această dată de la Cluj. În Atelierul de istorie deschis de un muzeograf, se poate spune că se interpretează simboluri dacice. Unul dintre acestea, un element vestimentar: căciula dacică.
,,Am început să citim ce se știe, iar cel mai greu este să îți dai seama cum să faci hainele și cum să te lupți cu sabia respectivă.
Elementul cel mai greu de realizat și de reprodus a fost căciula dacică. Este un chin infernal, nu este deloc simplu să faci moțul. Am încercat zeci de variante, ne-am distrus mâinile, ne-am înțepat buricele degetelor.
Îmi amintesc de această perioadă de experimentare că discutam că pe Columna lui Traian căciula este mai în spate, dar din ce material era? Este din lână întoarsă? Dacă este din piele? Dar,…
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Miercuri, 10 decembrie: Concert de sărbători al trupelor locale, la Târgul de Crăciun din Sebeș
Primăria Sebeș anunță că miercuri, 10 decembrie 2025, de la ora 18.00, în cadrul Târgului de Crăciun, va avea loc concertul special de sărbători susținut de trupele locale.
Evenimentul se va desfășura în atmosfera festivă a sălii de spectacole din incinta Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.
Pe scenă vor urca formațiile Dublu Click, Loutfire, Red Ravine, Nexxt Band și Vasi Berki Band, alături de soliștii…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
A scăzut numărul burselor de merit și al celor sociale. Câți elevi nu mai primesc bani de la stat
A scăzut numărul burselor școlare de merit și al celor sociale. Prin aplicarea noilor criterii și a măsurilor de reducere a cheltuielilor, peste 300.000 de elevi nu mai primesc bani de la stat.
În primele două luni ale anului școlar 2025-2026, peste 345.500 de elevi au pierdut dreptul de a primi bursă, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, relevă o analiză realizată de edupedu.ro.
Economia realizată la buget…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
FOTO: Delegație sanitar-veterinară din Israel în județul Alba. Este evaluată posibilitatea de export al ouălor de consum
O delegație a Ministerului Agriculturii și Securității Alimentare din Israel (Serviciile Veterinare și pentru Sănătatea Animalelor – IVSAH) a efectuat o vizită de lucru în județul Alba, la sediul DSVSA, anunță instituția județeană. Este urmărită evaluarea sistemului sanitar-veterinar și privind siguranța alimentelor, în contextul posibilității de a autoriza exportul de ouă de consum în Israel.
De asemenea, a…
Citește mai mult pe Alba24.ro




