Connect with us

Alba

Premierul Cîțu: Putem renunța la purtatul măștii din toamnă, dacă mergem cât mai mulţi să ne vaccinăm

Published

on



Premierul Florin Cîţu face apel la respectarea noilor măsuri de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19 şi afirmă că dacă „mergem cât mai mulţi să ne vaccinăm, în toamnă putem renunţa la purtatul măştii”.

„2 milioane de oameni vaccinaţi anti-COVID, adică 10% din populaţie, până la sfârşitul lunii martie, în România.

În acest week-end vom ajunge la primul milion de români vaccinaţi cu prima doză. Sunt veştile bune care trebuie să ne facă să respectăm în continuare măsurile de protecţie.

Dacă mergem cât mai mulţi să ne vaccinăm, în toamnă putem renunţa la purtatul măştii. Hai să respectăm noile măsuri, ca să stopăm creşterea numărului de infectări şi să îmbunătăţim situaţia din spitale. Depinde doar de noi să revenim la normalitate!”, a scris Cîţu, sâmbătă, pe Facebook.

Citește și ALBA: 120 de cazuri COVID în ultimele 24 de ore. Localitățile cu incidență peste 4 vizate de noile restricții. LISTA actualizată

Noile măsuri de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19 sunt aplicabile începând de duminică.

sursă: Agerpres

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Programul Flex prin care elevii de liceu din România pot studia timp de un an în SUA a revenit. Cum se pot înscrie cei interesați

Published

on

Programul FLEX, un program susținut și promovat de SUA, revine în România. Este vorba despre un program prin care elevi de liceu pot învăța timp de un an, într-un liceu american. Programul este finanțat în mod egal de Guvernul Statelor Unite și de Guvernul României.

Acesta oferă elevilor români de liceu șansa de a locui într-o familie gazdă americană voluntară, de a studia într-un liceu din SUA și de a participa la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

VIDEO: Eveniment pentru promovarea utilizării pistelor de biciclete, la Alba Iulia. Ce provocare au primit elevii Liceului Sportiv

Published

on

Primăria Alba Iulia a organizat marți, 9 decembrie, evenimentul de conștientizare „Comunitatea verde pe două roți”, un prim pas în procesul de implicare a comunității locale în identificarea și depășirea obstacolelor care limitează utilizarea pistelor de biciclete.

Evenimentul, desfășurat la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia, a inclus o prezentare interactivă despre modul de funcționare al bicicletelor,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

O zi liberă plătită pe lună pentru o categorie de salariați. Lege adoptată de Senat

Published

on

O categorie de salariați vor avea o zi liberă plătită pe lună. Legea a fost adoptată luni de Senat.

Este vorba despre proiectul ce prevede ca salariatele diagnosticate cu endometrioză să beneficieze, lunar, de o zi liberă plătită.

Propunerea legislativă care completează în acest sens Legea nr.53/2003 – Codul Muncii a fost adoptată cu 77 voturi ‘pentru’, 34 ‘contra’ și 4 abțineri, potrivit Agerpres.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Miercuri, 10 decembrie: Concert de sărbători al trupelor locale, la Târgul de Crăciun din Sebeș

Published

on

Primăria Sebeș anunță că miercuri, 10 decembrie 2025, de la ora 18.00, în cadrul Târgului de Crăciun, va avea loc concertul special de sărbători susținut de trupele locale.

Evenimentul se va desfășura în atmosfera festivă a sălii de spectacole din incinta Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

Pe scenă vor urca formațiile Dublu Click, Loutfire, Red Ravine, Nexxt Band și Vasi Berki Band, alături de soliștii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading