Connect with us

Alba

Primăria Alba Iulia plătește 2 milioane de lei pentru studiile legate de mega-proiectul de refacere a marilor bulevarde din oraș

Published

on



Primăria Alba Iulia va plăti unei firme din București peste 2 milioane de lei plus TVA, pentru proiectarea lucrărilor la cele două mega proiecte de refacere de la zero a unor bulevarde din oraș. Banii vor merge spre o firmă abonată la contracte cu administrațiile publice. 

Două contracte de servicii de proiectare și asistență tehnică pe perioada execuției lucrărilor au fost atribuite firmei Urban Scope SRL București.

Într-un răspuns pentru Alba24, reprezentanții instituției au transmis un răspuns că ”termenul de finalizare a celor 2 contracte este până la semnarea proceselor verbale de recepție la terminarea lucrărilor”.

Adică la finalizarea întregului proiect de refacere a bulevardelor, care deocamdată nu poate fi precizat. Investiția este abia la faza de proiect tehnic. În continuare, lucrările vor trebui să fie licitate și, după semnarea contractelor, termenul de finalizare va fi de 2 ani.

Proiectul este în foarte mare întârziere. Potrivit siteului primăriei, lucrările ar fi trebuit finalizate până în noiembrie 2022. În aceste condiții, administrația are nevoie să obțină prelungirea termenelor, pentru a nu pierde banii europeni.

Valoarea contractului pentru lotul 1 este de…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Cutremur în apropiere de Alba Iulia și Sibiu, sâmbătă, 13 decembrie. Ce magnitudine a avut

Published

on

Două cutremure au fost înregistrate sâmbătă, până la orele amiezii, în România. Unul dintre acestea a fost semnalat într-o zonă atipică, în apropiere de Sibiu și Alba Iulia.

Potrivit INFP, în jurul orei 9.41 a fost înregistrat un cutremur de magnitudine mică, 2,4 și la adâncime de doar 5 km, în zona Transilvania – Sibiu.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 25 km V de Sibiu, 37 km SE de Alba…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

FOTO: Ați văzut-o? O fată de 14 ani din Blaj a plecat de acasă și nu a revenit. Familia și Poliția o caută

Published

on

Polițiștii din Alba caută o minoră care a dispărut din municipiul Blaj. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

Sâmbătă dimineața, 13 decembrie, polițiștii din municipiul Blaj au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 36 de ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, în dimineața aceleiași zile, fiica ei

Gesica Viorela…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Geminidele 2025: ploaie de stele pe cerul României, cu 40-50 de meteori pe oră. Când poate fi observat fenomenul

Published

on

Geminidele, ploaia de stele a anului, vor ilumina cerul României. Cea mai spectaculoasă noapte va fi din 13 spre 14 decembrie, când fenomenul își va atinge apogeul, iar în condiții ideale, se vor putea observa zeci de meteori pe cer.

Geminidele se pot vedea oricând între 4-17 decembrie, dar cei mai mulți meteori se vor vedea în noaptea apropiată de maxim.

În 2025, maximul curentului cade pe 14 decembrie, în timpul zilei,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

FOTO: Lucrări de renovare energetică la blocuri din Alba Iulia, recepționate de primărie. Cât au costat

Published

on

Primăria Alba Iulia a recepționat lucrări finalizate de renovare la mai multe scări ale unui bloc din zona Ampoi. Administrația locală anunță că astfel de lucrări vor fi realizate și la alte imobile, pentru eficiență energetică.

”Am recepționat lucrările de renovare energetică realizate la Blocul A3-A8 din Alba Iulia (scara A3 de pe strada Orizontului nr. 2 și scările A4-A8 de pe strada Ampoiului nr. 9-17).

Zeci de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading