Cluj
Profesorii vor primi drepturile salariale RESTANTE din anii 2017 EȘALONAT, în 5 ani. Lucia Cojocaru, SLIPC Cluj: E o NEDREPTATE
Profesorii au dat Ministerul Educației în judecată pentru a obține drepturile salariale neacordate din anul 2017. Și au câștigat. Dar banii îi vor primi în următorii 5 ani, în tranșe care nu sunt egale. Prima este de 5%.
Guvernul a emis o Ordonanță de urgență privind plata drepturilor salariale restante ale profesorilor din perioada 1 iulie 2017 – 31 august 2021. Astfel, profesorii vor primi banii, dar eșalonat, în rate anuale, pe o perioadă de 5 ani. Este vorba 5% în primul an, 2022, apoi 10% în al doilea an, câte 25% în al treilea și în al patrulea an și restul de 35% în ultimul an.
Lucia Cojocaru, liderul Sindicatului Liber din Învățământul Preuniversitar clujean spune că este o nedreptate. Oamenii sunt nemulțumiți pentru că la aceste sume nu este luată în considerare inflaţia sau dobânda
„Este un drept al tău, care ți se cuvine prin lege și nu ți se dă. Noi am acționat ministerul în justiție ca să primim aceste drepruri. Am câștigat, iar ministerul trebuie să răspundă cererii noastre”, spune Lucia Cojocaru.
Doar că nu vor primi toți acești bani în acest an, ci eșalonat, asta pentru că legea permite acest lucru.
„Din pacarte am ajuns niște procesomani, orice drepruri care ni se cuvin legal, doar prin instanță le putem dobândi”, a mai spus lidera SLIPC Cluj.
Sumele pe care trebuie să le primească angajaţii din învăţământul în următorii 5 ani, eşalonat, sunt cuprinse între aproximativ 4.000 şi 10.000 de lei.
Lucia Cojocaru mai spune că profesorii sunt nemulțumiți și de faptul că pentru alți bugetari sunt bani, dar niciodată pentru educație.
„De aceea merg lucrurile în învățământ așa cum merg. Trebuie impulsionat…
Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Cluj
FOTO. Armă de vânătoare transportată ilegal, descoperită de polițiștii din Huedin. Un bărbat s-a ales cu amendă
În seara zilei de 13 decembrie, polițiștii Secției 8 Poliție Rurală Huedin au descoperit o armă de vânătoare transportată ilegal într-un autoturism, în urma unui…
Citește mai mult pe Cluj24
Cluj
VIDEO FOTO. A cincea seară de proteste la Cluj: Lia, Lia, Lia, te sună pușcăria. 1.000 de manifestanți au pornit în marș
Cluj
„U” Cluj câștigă la limită pe stadionul „Ilie Oană”. Gol superb marcat de „șepcile roșii”, iar Petrolul rămâne fără punct
Universitatea Cluj a încheiat cu o victorie confruntarea de duminică cu Petrolul, disputată pe stadionul „Ilie Oană”, în cadrul etapei a 20-a din Superliga.
…
Citește mai mult pe Cluj24
Cluj
Revolta unui pictor clujean în cărucior cu rotile: Dle Bolojan, să trăiți la nivelul financiar al unei persoane cu handicap grav
Gheorghe Aștileanu, pictor clujean și persoană cu dizabilitate locomotorie, cunoscut pentru activitatea sa artistică, dar și pentru luările de poziție civice, a…
Citește mai mult pe Cluj24



