Alba
Proiect de 3,8 milioane lei pentru modernizarea sistemului de iluminat public în Cetatea Alba Carolina și cartierul Recea
Primăria Alba Iulia vrea să depună la finanțare prin intermediul AFM un proiect pentru modernizarea sistemului public de iluminat, cu corpuri pe bază de tehnologie LED.
Sunt vizate 11 străzi din Cetatea Alba Carolina și opt străzi din cartierul Recea. Valoarea totală a proiectului este de 3,8 milioane lei, iar cofinanțarea din bugetul local este de circa 760 mii de lei plus cheltuieli neeligibile de 31 de mii de lei.
Pe aceste străzi urmează să fie montate în total 565 de corpuri de iluminat LED, care vor fi controlate prin sistem inteligent de telegestiune. Acesta va permite ajustarea fluxului luminos, pentru a scădea consumul de energie.
Străzile vizate prin proiect:
Cetatea Alba Carolina: străzile Gemina, Apulum, Mitropolit Simion Ștefan, Mihai Viteazu, Unirii, Păcii, Mitropolit Andrei Șaguna, Muzeului, Mitropolit Alexandru Sterca-Șuluțiu, Gabriel Bethlen, Militari
Cartier Recea: străzile La Recea, Tarina, Bunta, Nanului, Orlea, Piatra Corbului, Roșia Montană, Izvorului
Finanțare prin programul AFM
Propunerea este de participare a Municipiului Alba Iulia la ”Programul privind creșterea eficienței energetic a infrastructurii de iluminat public” gestionat de Ministerul Mediului prin Administrația…
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
VIDEO: Autostrada A1 Sibiu-Pitești. A fost turnat betonul rutier în tunelul Curtea de Argeș. Când se termină lucrările
Autostrada A1 Sibiu-Pitești. A fost finalizată turnarea betonului rutier în tunelul Curtea de Argeș aferent Secțiunii 4 Tigveni-Curtea de Argeș a Autostrăzii A1 Sibiu-Pitești. S-a folosit un complex de trei utilaje aduse special din Germania, a anunțat Ionel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.
”Vă reamintesc faptul că am început aceasta procedura acum 2 săptămâni cu primul fir de tunel, tunelul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Hanuka 2025: duminică, 14 decembrie, a început Hanuka, o sărbătoare a comunității evreiești, numită și Sărbătoarea Luminilor. Aceasta durează opt zile.
În fiecare seară de Hanuka, se aprinde o lumânare. Lumânările se pun într-un sfeşnic – sau lampă – specială, numită hanuchia.
Sărbătoarea este încărcată de semnificații pentru comunitatea evreilor.
Hanuka 2025: semnificații
De Hanuka se reamintește…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Noul Mers al Trenurilor, în vigoare. Cât de mult se scumpesc biletele de călătorie, din 14 decembrie
Din 14 decembrie intră în vigoare Noul Mers al Trenurilor, 2025-2026. Odată cu acesta, se vor scumpi și biletele de călătorie.
CFR Călători va asigura zilnic circulația a peste 1150 de trenuri, în funcție de perioada din an: 52 în trafic internațional, 20 Intercity, 112 Interregio, 26 trenuri sezoniere și 952 Regio, acoperind astfel transportul feroviar la nivel național.
Bilete de tren mai scumpe
Biletele de tren se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Surpriză în imobiliare. Un alt oraș din România a detronat Clujul și Capitala în topul scumpirilor.
Prețul mediu cerut de proprietari și dezvoltatori pentru apartamentele scoase la vânzare a crescut în România în ultimul an cu 14%. Printre marile orașe din țară, cea mai mare creștere a fost de 21%.
În România, prețul mediu solicitat de proprietari și dezvoltatori pentru apartamentele scoase la vânzare a crescut în…
Citește mai mult pe Alba24.ro



