Alba
România a depășit cifra de 2 milioane de doze de vaccin împotriva Covid-19 administrate
Peste 2.000.000 de doze au fost administrate de la începutul campaniei naționale de vaccinare împotriva Covid-19 în România, potrivit CNCAV. 1.336.827 de persoane au primit ambele doze de vaccin.
Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva Covid-19 a arătat că au fost făcute până acum 1.679.243 de doze de vaccin Pfizer, 126.020 de doze de vaccin Moderna și 214.494 de doze de AstraZeneca, un total de 2.019.757 de doze.
Mai exact, un număr de 1.336.827 de persoane au fost vaccinate, dintre care:
- 653.897 persoane au fost vaccinate cu 1 doză;
- 682.930 persoane vaccinate cu 2 doze.

Prima persoană a fost vaccinată în România la data de 27 decembrie 2020, cu primul ser distribuit la nivelul întregii Uniuni Europene, respectiv cel produs de Pfizer-BioNTech.
Vaccinul Moderna se administrează din data de 4 februarie 2021, iar vaccinul AstraZeneca se administrează din data de 15 februarie 2021, vaccinul Pfizer fiind primul folosit în România, de la 27 decembrie 2020.
49.911 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, potrivit raporării CNCAV.
Foto: Arhivă
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
VIDEO: Regal de kickbox la Alba Iulia. Trei sportivi din oraș au obținut victoria în ringul Cezar Fight. Lista rezultatelor
Trei sportivi din Alba Iulia au obținut victoria în ringul Cezar Fight Championship, gala de kickbox care s-a desfășurat sâmbătă, 13 decembrie, la Pavilion Mercur.
Sala de evenimente a fost plină de pasionați ai sporturilor de contact, dar și de prieteni și colegi de antrenament ai luptătorilor care au urcat în ring. În total au fost 12 meciuri puternice care au demonstrat că Alba Iulia merită să fie pe harta…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Autostrada A1 Sibiu-Pitești. A fost turnat betonul rutier în tunelul Curtea de Argeș. Când se termină lucrările
Autostrada A1 Sibiu-Pitești. A fost finalizată turnarea betonului rutier în tunelul Curtea de Argeș aferent Secțiunii 4 Tigveni-Curtea de Argeș a Autostrăzii A1 Sibiu-Pitești. S-a folosit un complex de trei utilaje aduse special din Germania, a anunțat Ionel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.
”Vă reamintesc faptul că am început aceasta procedura acum 2 săptămâni cu primul fir de tunel, tunelul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Hanuka 2025: duminică, 14 decembrie, a început Hanuka, o sărbătoare a comunității evreiești, numită și Sărbătoarea Luminilor. Aceasta durează opt zile.
În fiecare seară de Hanuka, se aprinde o lumânare. Lumânările se pun într-un sfeşnic – sau lampă – specială, numită hanuchia.
Sărbătoarea este încărcată de semnificații pentru comunitatea evreilor.
Hanuka 2025: semnificații
De Hanuka se reamintește…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Noul Mers al Trenurilor, în vigoare. Cât de mult se scumpesc biletele de călătorie, din 14 decembrie
Din 14 decembrie intră în vigoare Noul Mers al Trenurilor, 2025-2026. Odată cu acesta, se vor scumpi și biletele de călătorie.
CFR Călători va asigura zilnic circulația a peste 1150 de trenuri, în funcție de perioada din an: 52 în trafic internațional, 20 Intercity, 112 Interregio, 26 trenuri sezoniere și 952 Regio, acoperind astfel transportul feroviar la nivel național.
Bilete de tren mai scumpe
Biletele de tren se…
Citește mai mult pe Alba24.ro



