Alba
România are 200 de secretari de stat, puși politic și plătiți cu bani grei. Posturile, dedicate clientelei de partid
România a ajuns la un număr record de secretari de stat: 200. Sunt de 4 ori mai mulți pe vremea lui Ciucă decât în 2010, după ”curățenia” făcută de Emil Boc în calitate de premier.
Între timp, numărul acestora a crescut exponențial, scrie Europa Liberă, care a calculat situația pe ministere.
Motivul pentru care a crescut numărul acestora este politic. Partidele aflate la guvernare își împing în aceste funcții o serie de oameni și, atunci când nu este loc pentru toți, se mai crează un post.
Este foarte simplu: legea nu impune nici o restricție privind accesul la aceste funcții.
Nu este nevoie nici măcar de studii superioare și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Minor, reținut de poliție pentru că a fluturat un steag cu chipul lui Zelea Codreanu, la Alba Iulia, de 1 Decembrie. De unde este
Unul dintre minorii care au afișat steagul cu chipul lui Corneliu Zelea Codreanu, de 1 Decembrie, la Alba Iulia, a fost reținut, potrivit surselor Alba24, în cursul zilei de miercuri, 10 decembrie. Ar fi vorba despre un minor din județul Mureș,susțin surse apropiate de anchetă.
Reamintim că pe străzile din Cetatea din Alba Iulia, de Ziua Națională a României, a fost fluturat și expus în public un steag pe care era…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Bărbat din Bucerdea Grânoasă, reținut de polițiști. A încălcat ordinul de protecție și s-a apropiat de soția sa
Un bărbat din Bucerdea Grânoasă a fost reținut de polițiști după ce a încălcat, în două dimineți la rând, ordinul de protecție și s-a apropiat de soția sa.
Potrivit IPJ Alba, la data de 10 decembrie 2025, polițiștii Postului de Poliție Bucerdea Grânoasă au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din localitatea Bucerdea Grânoasă.


Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Expoziție la Sala Unirii din Alba Iulia: „înSCRISUL ÎNCHISorilor: memorialistica represiunii comuniste”
Sala Unirii din Alba Iulia va găzdui vineri, 12 decembrie 2025, de la ora 13:00, vernisajul expoziției „înSCRISUL ÎNCHISorilor: memorialistica represiunii comuniste”.
Represiunea politică a regimului comunist a frânt biografii, iar reflectarea acestor orori și suferințe în literatură ne aduce mai aproape de esența sistemelor totalitare de orice fel: oprimarea libertății spiritului.
Proiectul își propune să aducă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
FOTO: Dispensarul din comuna Mihalț și-a redeschis porțile, după o investiție de un milion de lei
Dispensarul uman din comuna Mihalț și-a redeschis porțile, miercuri, după finalizarea unei investiții de 1 milion de lei, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Clădirea a fost complet modernizată, iar locuitorii comunității vor beneficia de servicii medicale în condiții mult îmbunătățite, într-un spațiu dotat și amenajat la standarde actuale.


”M-am bucurat să fiu prezent la…
Citește mai mult pe Alba24.ro



