Eveniment
Rotary Alba Iulia va strânge PET-urile de pe lacul de acumulare de la Obreja de Căpâlna, cu ajutorul unui utilaj special
Evenimentul prin care s-a marcat aniversarea Rotary Club Alba Iulia a oferit organizatorilor prilejul de a prezenta programul internațional de ecologizare, End Plastic Soup. Început în județul Brașov, prin ecologizarea lacului de acumulare de la Barajul Voila (160 de tone de deșeuri colectate), programul continuă acum în județul Alba.
Cu sprijinul financiar al celor peste 200 de participanți la evenimentul Rotary Club Alba Iulia s-a putut da startul ecologizării lacului de acumulare de la Obreja de Căpâlna, de pe Valea Sebeșului.
Cu ajutorul unor echipamente speciale, deșeurile colectate de pe suprafața apei vor fi apoi reciclate. Proiectul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Citește mai mult pe Romania24
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Cluj
Vin SCUMPIRILE din aprilie 2025. Se ACTUALIZEAZĂ accizele la benzină, motorină și alte produse energetice
Alba
Mai multe străzi din Blaj și localitatea Petrisat, fără apă potabilă luni dimineața, după o avarie la rețea. Precizările APA CTTA
Mai multe străzi din municipiul Blaj și localitatea aparținătoare Petrisat au rămas fără apă potabilă luni dimineața, după o avarie la rețeaua de alimentare.
Potrivit operatorului Apa CTTA SA Alba – Sucursala Blaj, avaria la rețeaua de alimentare cu apă potabilă s-a produs pe strada dr. Vasile Suciu.
„Se întrerupe alimentarea cu apă pe urmatoarele străzi: str. Eroilor, cartierul Ceferiștilor, cartierul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
Rednex și No Mercy aduc hiturile „Cotton Eye Joe” și „Where Do You Go” pe scena Wonder Family Fest
A doua ediție a festivalului Wonder Family Fest aduce pe scenă artiști pentru toate generațiile. Printre headlineri sunt anunțate trupele Rednex și No Mercy, dar și Theo Zeciu, Horia Brenciu, Smiley, Dorian Popa, Iuliana…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Cât au cheltuit partidele în 2024: Ce sume au alocat pentru propagandă, sondaje de opinie și activități politice
Cât au cheltuit partidele în 2024: Ce sume au alocat pentru reclame, sondaje de opinie și activități politice.
Autoritatea Electorală Permanentă a transferat în 2024 către partidele politice 386 de milioane de lei. Printr-o ordonanță adoptată netransparent în septembrie, bugetul inițial de 314 milioane a fost suplimentat, iar în total, partidele au cheltuit 417 milioane de lei din aceste fonduri.
Pe lângă…
Citește mai mult pe Alba24.ro