Connect with us

Eveniment

Şapte ţări membre UE, printre care şi România, apără rolul energiei nucleare în viitorul mix

Published

on



Şefi de stat şi de guvern din şapte ţări membre ale Uniunii Europene, printre care şi România, apără rolul energiei nucleare în Europa, într-o scrisoare adresată Comisiei Europene făcută publică joi, relatează AFP.

Este „un apel de urgenţă pentru a asigura reguli ale jocului echitabile pentru energia nucleară în UE, fără a exclude politici şi avantaje climatice şi energetice”, se menţionează în textul postat online pe site-ul guvernului polonez.

Scrisoarea, în engleză, este semnată de preşedintele francez Emmanuel Macron şi prim-miniştrii din Ungaria, Polonia, Republica Cehă, România, Slovacia şi Slovenia. Datată 19 martie, ea a fost făcută publică joi.

Acest apel intervine în plină discuţie privind combaterea schimbărilor climatice în UE şi Pactul verde european, care ar urma să condiţioneze accesul la finanţări şi deci investiţiile pentru numeroşi ani.

Anumite ţări sunt favorabile includerii energiei nucleare în acest mix datorită avantajelor climatice, întrucât produce emisii foarte scăzute de CO2. Alte ţări, precum Germania şi Austria, se opun acestei perspective.

Semnatarii scrisorii cer „ca politicile energetice şi climatice europene să susţină toate căile către neutralitatea climatică, potrivit principiului neutralităţii tehnologice”.

În plus, ei subliniază „contribuţia sectorului nuclear pentru combaterea schimbării climatice” şi văd în acesta un mijloc de a susţine dezvoltarea energiei regenerabile, fără a uita locurile de muncă create.

Statele membre au viziuni foarte diferite privind rolul sectorului nuclear în viitor.

Germania a decis să renunţe la acest tip de energie în urma catastrofei de la Fukushima (2011) şi acest mare contributor la bugetul UE este ostil finanţărilor europene pentru tehnologia în cauză.

Ţări precum Polonia sau Republica Cehă contează în schimb pe ea pentru a limita utilizarea cărbunelui, foarte poluant şi emiţător de gaz cu efect de seră.

Franţa îşi obţine în schimb peste 70% din energia electrică din centrale nucleare, o cifră pe care vrea să o reducă la 50% până în 2035.

Chiar dacă executivul francez nu a decis până acum dacă va construi noi reactoare, Emmanuel Macron a dat asigurări că „viitorul nostru energetic şi ecologic include şi domeniul nuclear”, notează AFP. AGERPRES/(AS – autor: Florin Ştefan, editor: Mihaela Toth, editor online: Gabriela Badea) 

Agerpres


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cluj

Regizor la 16 ani, clujeanul Vlad Șandor, lansează un nou scurtmetraj. De la primul film la misiunea de a aduce istoria pe ecran

Published

on






La doar 16 ani, Vlad Șandor reușește să impresioneze lumea pasionaților de film și istorie printr-un nou proiect cinematografic ambițios: un scurtmetraj cu tematică…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Două localități din Alba rămân temporar fără apă potabilă, joi, 11 decembrie. Se fac lucrări la rețea

Published

on

Apa CTTA SA Alba – Sucursala Alba Iulia a anunțat întreruperea apei potabile, joi, 11 decembrie în două localități din județ. Se fac lucrări la rețea.

Potrivit companiei, alimentarea cu apă va fi întreruptă în 11 decembrie, între orele 10.00 și 12.00, în localitățile Ghirbom și Berghin.

Se montează debitmetre. Locuitorilor le este recomandat să-și asigure rezervele de apă necesare.

La repunerea în funcțiune…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Cluj

Umilită în parcarea Aeroportului Cluj. Firma GOTO Parking, amendată pentru discriminarea unei femei cu handicap

Published

on






Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a sancționat societatea GOTO PARKING S.R.L., administratorul parcării din fața Aeroportului Internațional…

Citește mai mult pe Cluj24

Continue Reading

Alba

Ce se întâmplă cu salariul minim pe economie de la 1 ianuarie 2026. Discuții la reuniunea Consiliului Tripartit

Published

on

Consiliul Național Tripartit pentru Dialog Social se reunește miercuri, alături de premierul Ilie Bolojan. Discuțiile include tema salariului minim pe economie de la 1 ianuarie 2026.

Guvernul și partenerii sociali trebuie să ajuungă la un acord în privința majorării sau înghețării salariului minim brut garantat în plată, notează Mediafax.

În 23 octombrie, premierul Bolojan anunța „un acord de principiu” în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading