Eveniment
Suedia: Cel mai mare producător de ouă, afectat de gripa aviară
Focar de gripă aviară la o fermă din sud-vestul Suediei. Aproximativ 1,3 milioane de pui vor fi sacrificați, scrie AGERPRES.
Virusul gripei aviare H5N8 a fost identificat pe 18 ianuarie la cel mai mare producător de ouă al Suediei, în apropierea oraşului Monsteras.
„Din păcate, gripa aviară s-a extins, ceea ce înseamnă că o mare parte din animale, aproximativ 1,3 milioane, vor fi sacrificate”, au spus reprezentanţii Consiliului suedez pentru agricultură.
În ultimele săptămâni s-au descoperit focare de gripă aviară la ferme din Ungaria, Germania, Franţa, Lituania şi alte zone din Europa, iar autorităţile cred că virusul este transmis de la păsări sălbatice.
Virusul gripei aviare H5N8 a perturbat semnificativ producţia de carne de pasăre la începutul lui 2014 în Asia şi la finele acelui an s-a răspândit şi în Europa.
Până acum nu există cazuri semnalate de transmitere a virusului gripei aviare de la păsări la oameni, însă descoperirea unor astfel de focare a impus demararea unor campanii de sacrificare, iar fermierilor li s-a ordonat să ţină păsările închise.
Sursa: AGERPRES
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Noile măsuri privind plata concediilor medicale, explicate de ministrul Sănătății. Cât plătește anual statul pe concedii invetate
Noile măsuri privind plata concediilor medicale, explicate de ministrul Sănătății. Alexandru Rogobete a oferit explicații privind decizia controversată de a elimina plata primei zile de concediu medical, de la 1 februarie. Potrivit ministrului, măsura a fost necesară pentru a limita abuzurile din sistem.
Alexandru Rogobete a precizat că, potrivit analizelor realizate la nivelul Ministerului Sănătății, există „câteva…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
Plata cu cardul la parcare devine funcțională la Cluj-Napoca. Șoferii pot folosi aplicația Tpark din 9 februarie
Primăria municipiului Cluj-Napoca anunță activarea unei noi metode de plată pentru parcările publice de pe domeniul public.
Astfel, Începând cu 9 februarie…
Citește mai mult pe Cluj24
Există momente în care un dar nu este doar un obiect, ci o declarație subtilă, un fel de a spune cuiva că l-ai ascultat, că ai observat un detaliu și că ai vrut să păstrezi acel detaliu în formă tangibilă. De aceea, tot mai mulți oameni se îndreaptă spre cadouri personalizate, care reușesc să surprindă prin emoția pe care o transmit.
Fiecare alegere devine o formă de atenție, o modalitate de a crea o conexiune mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
