Connect with us

Alba

UEFA a eliminat regula golului marcat în deplasare. Echipele nu vor mai fi departajate prin această metodă

Published

on



Comitetul Executiv UEFA a decis în ședința de joi, 24 iunie 2021, să elimine regula golului marcat în deplasare din toate competițiile intercluburi ale forului european (masculin, feminin și juniori) începând cu fazele de calificare ale competițiilor 2021/2022.

Regula golului în deplasare a fost aplicată pentru a determina echipa câștigătoare în cazul unei egalități în dulbă manșă.

În astfel de cazuri, echipa care a marcat numărul mai mare de goluri în deplasare era considerată câștigătoarea egalității și se califica în următoarea rundă a competiției.

Dacă cele două echipe ar fi marcat același număr de goluri acasă și în deplasare la sfârșitul timpului regulamentar de joc, s-ar fi jucat prelungiri, urmate de lovituri de departajare, dacă egalitatea se menținea.

Odată cu decizia Comitetului Executiv al UEFA de a elimina această regulă, echipele nu vor mai fi departajate în funcție de golurile marcate în deplasare.

În caz de egalitate se vor juca două reprize suplimentare de câte 15 minute și în cazul în care egalitatea se menține, se va trece la lovituri de departajare.

Deoarece golurile din deplasare nu ar mai avea o greutate suplimentară pentru a decide egalitatea, ele ar fi, de asemenea, eliminate ca…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Cutremur în apropiere de Alba Iulia și Sibiu, sâmbătă, 13 decembrie. Ce magnitudine a avut

Published

on

Două cutremure au fost înregistrate sâmbătă, până la orele amiezii, în România. Unul dintre acestea a fost semnalat într-o zonă atipică, în apropiere de Sibiu și Alba Iulia.

Potrivit INFP, în jurul orei 9.41 a fost înregistrat un cutremur de magnitudine mică, 2,4 și la adâncime de doar 5 km, în zona Transilvania – Sibiu.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 25 km V de Sibiu, 37 km SE de Alba…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

FOTO: Ați văzut-o? O fată de 14 ani din Blaj a plecat de acasă și nu a revenit. Familia și Poliția o caută

Published

on

Polițiștii din Alba caută o minoră care a dispărut din municipiul Blaj. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

Sâmbătă dimineața, 13 decembrie, polițiștii din municipiul Blaj au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 36 de ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, în dimineața aceleiași zile, fiica ei

Gesica Viorela…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Geminidele 2025: ploaie de stele pe cerul României, cu 40-50 de meteori pe oră. Când poate fi observat fenomenul

Published

on

Geminidele, ploaia de stele a anului, vor ilumina cerul României. Cea mai spectaculoasă noapte va fi din 13 spre 14 decembrie, când fenomenul își va atinge apogeul, iar în condiții ideale, se vor putea observa zeci de meteori pe cer.

Geminidele se pot vedea oricând între 4-17 decembrie, dar cei mai mulți meteori se vor vedea în noaptea apropiată de maxim.

În 2025, maximul curentului cade pe 14 decembrie, în timpul zilei,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

FOTO: Lucrări de renovare energetică la blocuri din Alba Iulia, recepționate de primărie. Cât au costat

Published

on

Primăria Alba Iulia a recepționat lucrări finalizate de renovare la mai multe scări ale unui bloc din zona Ampoi. Administrația locală anunță că astfel de lucrări vor fi realizate și la alte imobile, pentru eficiență energetică.

”Am recepționat lucrările de renovare energetică realizate la Blocul A3-A8 din Alba Iulia (scara A3 de pe strada Orizontului nr. 2 și scările A4-A8 de pe strada Ampoiului nr. 9-17).

Zeci de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading