Connect with us

Alba

Un bărbat din Alba va fi judecat pentru ucidere din culpă, după un accident mortal petrecut în localitatea Inuri. Ce s-a întâmplat

Published

on



Un tânăr de 30 de ani, din localitatea Răhău, județul Alba, a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției, pentru ucidere din culpă, conducerea unui vehicul fără permis de conducere, dar și conducerea sub influența băuturilor alcoolice. 

Tânărul a fost implicat într-un accident, în car  un alt tânăr de 24 de ani, din comuna Mogoș, a decedat. 

Acordul de recunoaștere a vinovăției a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Alba Iulia, în data de 2 iunie 2022.

Fapta pentru care tânărul este acuzat s-a petrecut în data de 6 septembrie 2021.

CITEȘTE ȘI: FOTO: Șoferul utilajului forestier din accidentul mortal de la Inuri, reținut. Era sub influența alcoolului

Potrivit procurorilor, ”în data de 06 septembrie 2021, în jurul orei 12:40, inculpatul A.I.V. a condus, deși se afla sub influența băuturilor alcoolice, având o îmbibație alcoolică de 1,73 g/l alcool pur în sânge la ora 15:22 și de 1,54 g/l alcool pur în sânge la ora 16:22, și fără a poseda permis de conducere corespunzător acestei categorii de vehicule, tractorul articulat forestier pe raza comunei Vințu de Jos, loc. Inuri, jud. Alba, transportându-l pe numitul B.F. pe scara din partea dreaptă a TAF-ului, iar pe un sector de drum…

Citește mai mult pe Alba24.ro


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

SOS Satele Copiilor România deschide un nou program în Alba: Familiile vulnerabile, sprijinite să rămână împreună

Published

on

SOS Satele Copiilor anunță lansarea unui nou program de prevenire a separării copiilor de părinți în județul Alba, de sprijin pe termen mediu și lung pentru familiile și comunitățile vulnerabile.

SOS Serviciul de Asistență Comunitară Alba își propune ca anual să sprijine peste 150 de copii și tineri din medii vulnerabile și familiile acestora. 

Principalele cauze ale separării copiilor de părinți rămân…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Un șofer de tractor din Alba care a provocat un grav accident rutier, trimis în judecată. A lovit un biciclist cu un balot

Published

on

Un șofer de tractor din Alba care a provocat un grav accident rutier a fost trimis în judecată. Dosarul pentru vătămare corporală din culpă a trecut de cameră preliminară, în data de 4 februarie 2025.

Șoferul de tractor care a provocat accidentul va ajunge în fața magistraților din Aiud. Acesta va fi judecat pentru un accident rutier pe care l-a provocat în vara anului 2022. 

Victima bărbatului a fost un biciclist…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Șoferii prinși cu droguri în sânge ar putea primi până la 7 ani de închisoare, indiferent de concentrație. Proiect de lege

Published

on

Șoferii prinși cu droguri în sânge ar putea primi până la 7 ani de închisoare, indiferent de concentrație, potrivit unui proiect de lege.

Asta prevede un nou proiect de lege depus în regim de urgență de Alina Gorghiu, fost ministru al Justiției, împreună cu mai mulți parlamentari.

Inițiativa propune modificarea Codului penal și are susținerea PSD și PNL, dar ar putea fi sprijinită și de opoziție, potrivit

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Programele Start Up Nation și Femeia Antreprenor vor continua și în 2025. Care sunt condițiile pregătite de Guvern

Published

on

Guvernul va continua programele Start Up Nation și Femeia Antreprenor. Precizările au fost făcute de ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, după aprobarea bugetului de stat pe 2025.

Prin cele două programe  vor fi acordate granturi anuale.

”Am stabilit cu domnul ministru Ivan că vom continua programele din Ministerul Economiei; Start-Up Nation o să fie un program anual.

Anul acesta am asigurat credite de angajament…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading